19 Февруари, 2018
0.4191
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2018

Mногу силен земјотрес од 8,2 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, а издадено е и  предупредување за цунами кое се однесува на големиот регион од брегот на Алјаска и Британска Колумбија во Канада преку државата Вашингтон, па сѐ до Калифорнија.

Потресот ја зафати Алјаска во 9.30 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на 300 километри југоисточно од гратчето Кодијак на истоимениот остров, на длабочина од 10 километри. 

Во главниот град  Енкориџ, издадено е екстремно предупредување поради „вонредна закана за животот и имотот“. На граѓаните им се советува да се преместат во внатрешноста на повисок терен. 


Можеби ќе ве интересира

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај

Уапсен гувернерот Илмар Римшевич

Уапсен гувернерот Илмар Римшевич