19 Февруари, 2018
0.6079
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

Објавено во: Свет 22 Јануари, 2018

Со иновацијата која предизвика меѓународно внимание, американската компанија Амазон го отвори првиот супермаркет во Сиетл без каси, касиери и платежни клупи.

Продавницата Amazon Go е тестирана од страна на вработените во компанијата во изминатата година, објави Би-Би-Си. Работи на принцип така што се монтирани таванските камери кои го идентификуваат секој клиент и го следат она што го купува. Тоа ја елиминира потребата да се плати на излегување - на каса кај човек или автоматски.


Купеното се наплаќа од кредитни картички на луѓето кога ќе ја напуштат продавницата. Пред да влезат во неа, корисниците треба да ја скенираат мобилната апликација на нивниот паметен телефон Amazon Go. Сензорите на полиците додаваат добра на сметка на секој што ги земал - и ја брише стоката ако лицето ја враќа на полицата.

Концептот е револуционерен и способен да го промени начинот на кој луѓето купуваат.

Продавницата првично работеше за трговски гигант во декември 2016 година и се очекуваше да биде отворена за јавен пристап. Сепак, процесот на отворање се забави поради технолошките проблеми со диференцијацијата на потрошувачите со исти видови тела, како и со активностите на децата кои ја пренесуваат стоката и ја ставаат на различни места, објаснува еден вработен во Амазон.


Џина Пурини, шеф на супермаркет "Amazon Go", вели реакцијата е добра на неговата тест-фаза. "Оваа технологија не постоеше - навистина напредуваше во развојот на уметноста на компјутерска визија и машинско учење", вели таа.

Од Амазон не откриваат дали ќе отворат повеќе продавници од типот Go. Новите продавници се различни од синџирот на Whole Foods што компанијата минатата година ја купи за 13,7 милијарди долари.

Набљудувачите коментираат дека идејата за отстранување на касиерите е добра бидејќи знаеме дека колку побрзо клиентот може да го изврши купувањето, толку е поголема веројатноста тој да се врати нпоскори. Со овој концепт, редици во супермаркетите може да останат во минатото - ова ќе му даде на секој трговец голема предност во однос на другите.


Можеби ќе ве интересира

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај

Уапсен гувернерот Илмар Римшевич

Уапсен гувернерот Илмар Римшевич