26 Јуни, 2017
0.0695

(ВИДЕО) КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА СЛАВИ РОДЕНДЕН: Најдолговечната британска владетелка полни 91 година

Објавено во: Свет 21 Април, 2017

Кралицата Елизабета  II, најдолговечната британска владетелка, денес го слави 91-от роденден во приватност.

Како и секоја година во чест на нејзиниот роденден ќе одекне почесна стрелба на кралската стража од лондонскиот Тауер и Хајд Парк.

Британската кралица слави роденден два пати: 21 април на датумот на својот роденден, и втората сабота во јуни кога во нејзина чест се организира парадата „Trooping the Colour“. 

Еве како изгледало тоа лани:


Елизабет Александра Мери Виндзор е родена на 21 април 1926 година во Лондон. Кралица станала на 6 февруари 1952 година кога имала 25 години.

По владеачки стаж уште на 9 септември 2015 ја надмина својата прабаба Викторија (1837-1901), која владеела 63 години, седум месеци и два дена. Со принцот Филип 68 години била во брак.


Без разлика на своите години, кралицата ревносно ги извршува своите службени должности, иако во последните години некои задолженија ги пренела на други членови од семејството, пред се на својот син Чарлс и внуците Вилијам и Хари.


Анкетите покажуваат дека и понатаму е популарна меѓу Британците, а кралските советници велат дека е малку веројатно дека ќе абдицира (ќе се откаже од престолот).

Кога минатата година во текот на посетата на Северна Ирска ја прашале за здравјето, одговорила: „Уште сум жива“.

Можеби ќе ве интересира

Италија влева милијарди-ќе спасува две венецијански банки

Италија влева милијарди-ќе спасува две венецијански банки

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Што може да се купи во Индија по цената на еден iPhone?

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Што може да се купи во Индија по цената на еден iPhone?

(ФОТО) ТЕМПЕРАТУРИ НАД 50 СТЕПЕНИ: Ова се најжешките места на планетата

(ФОТО) ТЕМПЕРАТУРИ НАД 50 СТЕПЕНИ: Ова се најжешките места на планетата

ТРАМП ЌЕ СТАВА КРАЈ: Странците во САД без социјална помош најмалку 5 години?

ТРАМП ЌЕ СТАВА КРАЈ: Странците во САД без социјална помош најмалку 5 години?

Хотелиерите бесни на туристите од Британија: Како се научија Британците да заработуваат од летувањата?

Хотелиерите бесни на туристите од Британија: Како се научија Британците да заработуваат од летувањата?

(ВИДЕО) КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Фински студенти живеат во старечки домови

(ВИДЕО) КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Фински студенти живеат во старечки домови

Бомба во Темза, луѓето беа евакуирани

Бомба во Темза, луѓето беа евакуирани

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ЊУКАСЛ: Жена со автомобил удри во муслимани

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ЊУКАСЛ: Жена со автомобил удри во муслимани

(ВИДЕО) Израел нападна сириски воени објекти - настрадаа ли цивили?

(ВИДЕО) Израел нападна сириски воени објекти - настрадаа ли цивили?