19 Февруари, 2018
0.4527
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2018

Војник во Јапонија загина при ерупција на вулкан на популарно јапонско скијачко одморалиште.

Уште десетина други се повредени во лавината што го отсече ски центарот, северозападно од главниот град Токио. 

Канонада од камења ја засипале патеката во ски центарот кога се активирал вулканот на планината Кусацуширане. Меѓу скијачите кои биле засипани со камења имaло и шестмина членови на спасувачките тимови од кои едниот бил повреден и во болница им подлегнал на повредите.  Најмалку уште 12 скијачи се повредени од лавината или од камењата од кои петмина сериозно. Меѓу повредените има и со посекотини од стакло од ски лифтот со кој патувале кон терените кога бил погоден од камењатa.  Над 100 скијачи биле веднаш евакуирани од ски центарот. Агенцијата за катастрофи на Јапонија наведува дека камењата летале на далечина од дури километар и пол од вулканот. 

Јапонската метеоролошка агенција ги предупреди луѓето да не се качуваат на планината, бидејќи има опасност од  нови ерупции.


Можеби ќе ве интересира

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај

Уапсен гувернерот Илмар Римшевич

Уапсен гувернерот Илмар Римшевич