24 Февруари, 2018
0.4514
    ALK 7926.24    0.48%     GRNT 818    0.99%     KMB 3350.61    -0.14%     PPIV 39900    2.05%     RMDEN15 95    -0.11%     RMDEN16 95    0%     STBP 650    8.33%     STIL 140    0%     TEL 295    -0.18%     TNB 14052.14    2.39%     TPLF 1712.35    0.69%     UNI 2050    0%     VITA 7790    0%

Видео: На ТВ дебата за работа на црно им се јави новинарката која не е пријавена

Објавено во: Балкан 12 Октомври, 2017

Дебатната емисија емитувана на РТРС за работа на црно предизвика лавина реакции откако во живо им се јави нивна новинарка која со години работи како хонорарец, а не е пријавена.

„Дали знаете дека токму во телевизијата каде гостувате сега, има толку многу нерегуларности, особено такви кои се однесуваат на договорите за привремена работа? Врз основа на тие договори смее да се работи само 90, односно 60 дена во годината, а ние работиме и по 8 или 9 години. Конкретно во мојот случај, две ипол години“, рече новинарката во вклучувањето во живо.

На прашањето на водителот Марко Вејиќ: „Како се викате вие?“, новинарката кратко одговори „Јас сум Ваша колешка. Благодарам Марко шти ми овозможивте да се јавам во оваа програма“.


Проблемот со новинарите хонорарци е присутен и во Македонија, но и воопшто е одлика на балканските земји со минимални работнички права за медиумските работници, непостоење на колективни договори и недостиг на политичка волја за решавање на овие прашања во фелата.

Можеби ќе ве интересира

Бујар Османи поради Косово нема да оди на конференција во БиХ

Бујар Османи поради Косово нема да оди на конференција во БиХ

(ВИДЕО+ФОТО) БАЛКАНОТ ПОД СНЕГ: Невремето доаѓа и во Македонија

(ВИДЕО+ФОТО) БАЛКАНОТ ПОД СНЕГ: Невремето доаѓа и во Македонија

ШТО Е СО МАКЕДОНСКИТЕ ПОЗИЦИИ: Каква спогодба има Ципрас во раце?

ШТО Е СО МАКЕДОНСКИТЕ ПОЗИЦИИ: Каква спогодба има Ципрас во раце?

Павлопулос од тенк упати силна порака до Македонија

Павлопулос од тенк упати силна порака до Македонија

Бугарија не престанува да се тресе

Бугарија не престанува да се тресе

Што пишува во писмото на напаѓачот на американската амбасада во Подгорица?

Што пишува во писмото на напаѓачот на американската амбасада во Подгорица?

НАТО ќе организира големи маневри во Србија

НАТО ќе организира големи маневри во Србија

Хашим Тачи доби тужба за велепредавство

Хашим Тачи доби тужба за велепредавство

НАТО бара Русија да престане со мешањето на Балканот

НАТО бара Русија да престане со мешањето на Балканот