22 Јануари, 2018
0.3945
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

(ВИДЕО) ОВА Е БИТКОИН ПРЕСТОЛНИНАТА НА САД: Луѓето заработуваат и по 100 000 долари дневно

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2018

Градчето Веначи, источно од Сиетл во американската држава Вашингтон, станува единствен по тоа што се претвора во епицентар на биткоин копањето во САД.

Првata од двете основни причини поради кои ова градче стана дом за десетина копачи на биткоини и други дигитални валути се ниските трошоци за струја.

Еден од првите копачи, Малачи Салсидо, раководи со три значајни операции во оваа област, произведувајќи пет до седум биткоини дневнo, пишува CNBC.

Едноставната пресметка покажува дека, ако еден биткоин денес вреди 14 000 долари, а тој ги произведува седум, значи дека дневн заработува 98 000 долари. Освен тоа Салсидо користи 7,5 мегавати енергија.

Струјата во градчето е исклучително евтина: два до три центи по киловат час, а причина се браните на Колумбија со обилни хидроелектрани. Затоа и Малачи е во Веначи.

Сепак, покрај ниските трошоци за струја, Салсидо вели дека неговите месечни сметки надминуваат 100 000 долари, но додава дека тоа сепак се исплаќа

„Трагаме за биткоини бидејќи оваа валута станува корисна за безготовинското плаќање, вистински електронски трансфер. Кога целосно ќе се развие, ќе може во значајна мера да ги здрма моменталните пазари и ќе обезбеди нови можности за директно купување кои моментално не постои на денешните пазари“, заклучил Салсидо.

Шефот на локалната електроекономија, Сатив Рајт вели дека веќе 75 трагачи за биткоин се распрашувале и посакале да дојдат бидејќи цената на оваа валута порасна уште во декември.

Но, не е во прашање само евтината стуја. Ниските температури помагаат серверите да бидат на одговарачка температура.

„Освен евтината струја, имаме и многу добар пристап до интернет. Луѓето ги спојуваат овие две работи и мислат дека тоа е „шанса за биткоин“. Но поплавата на нови копачи ги загрижила постојаните корисници. Ние не сакаме овде да доаѓаат луѓе кои сакаат брза заработка од нашата евтина струја, кои потоа би заминале и би не оставиле со празни раце“, објаснува Рајт.

Видеото може да го видите во оригиналната вест на CNBC.

Можеби ќе ве интересира

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни