18 Ноември, 2017
0.4829
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

(ВИДЕО) Пожарот во делчевско почнал од фурна за леб-изгореа домови, шума и пасишта

Објавено во: Македонија 13 Септември, 2017

Се уште тлее пожарот над општина Делчево кој вчера ги зафати селата Драмче, Киселица и Селник.


Огромна штета предизвика пожарот кој според надлежните од Дирекцијата за заштита и спасување започнал од куќа во Стамболиското маало од фурна за леб а силниот ветер и сува трева го прошириле  кон блиската борова шума од каде зафаќа голема површина во двете делчевски села Драмче и Селник. 


Во гаснење на пожарот морале да интервенираат и авионите на Дирекцијата за заштита и спасување а имало моменти каде поради непристапност на теренот беше оневозможено функционирање на механизираните екипи.

Пожарот се уште гори, не се знае точно колкава површина е опожарена а во гаснењето на пожарот кое продолжи утрово покрај ТППЕ Делчево и М.Каменица, екипи на ЈПШС Голак Делчево, ЈПКД Брегалница се вклучени и граѓани доброволци.Можеби ќе ве интересира

Заев од Сараево: Поважна е иднината на граѓаните од национализмот

Заев од Сараево: Поважна е иднината на граѓаните од национализмот

Смрт и крв на патиштата - Како да се подобри личната одговорност?

Смрт и крв на патиштата - Како да се подобри личната одговорност?

Талат Џафери: Добро е што Владата дава сигнал за меѓународна истрага за Диво Насеље

Талат Џафери: Добро е што Владата дава сигнал за меѓународна истрага за Диво Насеље

Македонија ќе забранува греење на јаглен во борба со климатските промени

Македонија ќе забранува греење на јаглен во борба со климатските промени

Запленета марихуана во стан на Тетовец

Запленета марихуана во стан на Тетовец

Во тешка сообраќајна несреќа загина младо момче

Во тешка сообраќајна несреќа загина младо момче

Македонија и Бугарија се новите најдобри пријатели

Македонија и Бугарија се новите најдобри пријатели

На подарен коњ заби не му се гледаат?! Полицајците добија донација во чизми од 82 година!

На подарен коњ заби не му се гледаат?! Полицајците добија донација во чизми од 82 година!

Дали убиецот на младиот фудбалер е надвор од државата?

Дали убиецот на младиот фудбалер е надвор од државата?