17 Декември, 2017
0.4885
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

(ВИДЕО) Радикали блокираа проруска телевизија во Киев

Објавено во: Балкан 04 Декември, 2017

Десетици радикaли во Киев денеска со бодликава жица и вреќи песок го блокираа влезот во зградата на телевизиската мрежа Нуз уан (NewsONE), која е наклонета на проруската опозиција.

Украинскиот претседател Петро Порошенко го осуди „притисокот врз медиумите“, но на Фејсбук изрази симпатии за „општествената реакција“ кон телевизијата наклонета на Русија.

Проруското сепаратистичко движење се појави на истокот на земјата како реакција на бунтот од 2013-2014 година во кој демонстрантите бараа Украина да ги сведе на минимум врските со Русија и да се сврти кон ЕУ и НАТО.

Русија тогаш го анектираше црноморскиот полуостров Крим и проруските бунтовници водат повеќегодишна војна во источните покраини против централна власт во Киев.

Импровизираната блокада не предизвика прекин на емитувањето на програмата на телевизијата.

Протестот почна околу пладне откако телевизијата прикажала снимки од демонстрациите на поддржувачите на поранешниот грузиски претседател Михаил Сакашвили кој повикуваше на отстранување на Порошенка од претседателската функција.


Можеби ќе ве интересира

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?