21 Февруари, 2018
0.7721
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

Објавено во: Балкан 18 Октомври, 2017

Овие денови е актуелен случајот „Агрокор“ , а во хрватската јавност се појави и снимка која го покажува внатрешниот дел од дворецот во кој живее хрватскиот бизнисмен Ивица Тодориќ, со семејството.

Се гледа раскош на сите страни, а посебно внимание привлекле скалите кои имаат позлатена убаво украсена ограда.

Исто така, како пренесуваат медиумите, Тодориќ ги украсил ѕидовите со ловечки трофеи.


Да потсетиме...

Пред два дена полициска акција почна да го тресе Загреб.

Државното обвинителство и полиција на Хрватска тргнаа во акција на апсење на осомничени поранешни членови на управата на Агрокор и претрес на нивните домови бидејќи е во тек предистражна постапка првенствено утврдена на основни сомневања дека со години ги лажирале билансите на концернот.


Уапсени се Томислав Лучиќ, поранешен член на надзорниот одбор на Агрокор, како и десната рака на Ивица Тодориќ. Лјерка Пуљиќ, потоа Мислав Галиќ, Пирушка Цанјуг, Иван Црњаќ и Дамир Куштрак.

Ивица Тодориќ и дел од неговите најблиски соработници од врвот на Агрокор, меѓу кои се судејќи по се и неговите синови, па Иван Црњаќ , Лјерка Пуљиќ, Томислав Лучиќ, Пирушка Цанјуг и други се сомничат за злоупотреба и други незаконитости врзани за повреда на обврските на водење бизнис книги.

Во истрагата се опфатени 15 лица, а се уапсени 12 од нив. Тројца осомничени, членови на семејството Тодориќ, основач на „Агрокор“ Ивица Тодориќ и неговите синови Анте и Иван, засега не им се достапни на хрватските институции. Според достапните податоци, сите се наоѓаат во странство, односно во Лондон.


Можеби ќе ве интересира

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Рама од милениче на Западот станува фактор за нестабилност на Балканот

Рама од милениче на Западот станува фактор за нестабилност на Балканот

НАПЛИВ НА ВРАТЕНИ АЗИЛАНТИ: 30.000 ќе пристигнат во една балканска земја

НАПЛИВ НА ВРАТЕНИ АЗИЛАНТИ: 30.000 ќе пристигнат во една балканска земја