21 Октомври, 2017
0.4711
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

(ВИДЕО) СО ГОДИНИ ЖИВЕЕ БЕЗ ПАРИ: Како овој човек се снаоѓа?

Објавено во: Финансии 18 Септември, 2017

Ирецот Мајкл Бојл доброволно живее без приходи, сметка во банка и потрошувачка. 

Вели дека ако пред 7 години, додека бил студент по економија некој му рекол дека ќе живее без пари, не би верувал. 

Бојл тогаш имал план што повеќе да работи, да има добра работа и да заработи што повеќе пари. 

Имал добра работа во компанија за органска храна, имал своја јахта, но решил дека со себе ќе направи промена каква што сака да види во светот. 

„Тоа за жал значеше да се откажам од сите приходи кои ги имам. Направив листа на основни работи кои ми се потребни за да живеам. Обожавам да јадам, така што храната беше на врвот од листата. Имав две опции, да одам по храна по дивината или да одгледувам сопствена“- вели тој. 

Имал своја приколка и ја паркирал на фарма каде волонтирал. Се греел на дрва, а приколката ја осветлувал на свеќи. 


Тој тврди дека повеќе пари не значи и повеќе среќа. 

Луѓето го прашуваат што му „недостига“ од животот пред тоа, а тој вели дека тоа е стресот од работа, метежот во сообраќај, сметките во банка. 


Можеби ќе ве интересира

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

Само во две земји од ЕУ платите не пораснале

Само во две земји од ЕУ платите не пораснале

ПОЧНАЛА НОВ ЖИВОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Што е поразлично од нејзината земја?

ПОЧНАЛА НОВ ЖИВОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Што е поразлично од нејзината земја?

На Германија и фалат 200.000 работници, половина ќе бидат од Балканот

На Германија и фалат 200.000 работници, половина ќе бидат од Балканот