21 Ноември, 2017
0.4220
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

(ВИДЕО) Спалната му е во БиХ, а дневната соба во Република Српска

Објавено во: Балкан 10 Ноември, 2017

Петнаесет мештани од селото Сливница велат дека нивното село е сечие и ничие. 

Пола од ова село се наоѓа во БиХ, а пола во Република Српска. Границата ги дели имотите, но и куќите. 

Куќата на Радован Сврдлан е на граница меѓу ентитетите. 

Спалната соба му е во БиХ, а дневната во Република Српска. 

Сврдлан веќе дваесет години живее на граница меѓу двата ентитети. 

„Имам куќа и во федерацијата и во РС. Семејството кога ќе дојде, кој сака да живее и спие во еден дел, кој сака во РС оди во овој дел, а кој сака во БиХ оди лево, и така имаме мир“ - вели тој. 

Тој не плаќа данок никому затоа што не знае каде точно припаѓа неговата куќа. 


Можеби ќе ве интересира

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Утре пресуда за Ратко Младиќ

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

Уште една земја го повлече признавањето на Косово

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

(ВИДЕО) Паднаа тешки зборови - тепачка во српското Собрание

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

ЦИА откри тајна за Југославија - за што се работи?

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ѓукановиќ и по децении пак размислува да биде претседател на Црна Гора

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“