19 Февруари, 2018
0.3942
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

(ВИДЕО) СПОРАТ ЗА ТЕРИТОРИЈА: Две големи сили се вооружуваат

Објавено во: Свет 14 Февруари, 2018

Пекинг и Њу Делхи во август постигнаа договор за да се отстрани напнатоста која ја имаа за спорната област во Хималаите, територија на која сопственоста полагаат Кина и Бутан. 

По два месеци тензии, се постигна договор за експедитивно раздвојување. 

Но, спорот меѓу Кина и Индија за платото Доклам може да доведе до судири во кои ќе се вмеша и Западот. 

Бруно Макаеш, португалски политичар и научник вели дека ако избие еден ваков судир, тоа ќе се одрази на целиот свет. 

Како тој вели тој Кина се шири, а САД се повлекува и со тоа може да дојде до рамнотежа меѓу овие две сили. 

Оваа недела Кина упати закани до Индија ако се вмеша на Малдивите каде има политичка криза. 

Но, можно е ситуацијата да ескалира за Доклам. Ако се случи војна, Америка ќе реагира затоа што не сака Кина уште повеќе да ги зајакне своите позиции. 


Можеби ќе ве интересира

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај

Уапсен гувернерот Илмар Римшевич

Уапсен гувернерот Илмар Римшевич