17 Декември, 2017
0.5493
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

(ВИДЕО) ТРАМП ЈА ОТВОРИ ПАНДОРИНАТА КУТИЈА: Улиците на Витлеем како бојни полиња

Објавено во: Свет 07 Декември, 2017

Улиците на Витлеем наликуваат на бојни полиња меѓу окупационата војска на Израел и Палестинците. 

Ова се случува откако американскиот претседател Доналд Трамп, најави изградба на американска амбасада во Ерусалим.

И Израел и Палестина полагаат право на Ерусалим кој со чинот на Трамп ќе стане главен град на Израел во потполност. Палестинците, религиозните и секуларните, се со став дека американскиот потег ќе предизвика потежок пристап на мировните преговори затоа што Ерусалим, односно неговиот иден статус е најважната тема за двете страни.

Одлуката на Трамп врши некој вид зацементирање на моменталната состојба која не оди во прилог на Палестина. Западниот дел на градот Израел го анектираше во 1948 година, додека источниот дел оф градот го окупираше во 1967 година.

Палестинските лидери повикаа на тридневни протести, а поголемиот дел од меѓународната заедница го осуди потегот на Вашингтон. Свикана е седница на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Повеќето држави од светот амбасади во Израел изградија во Тел Авив. Москва е сериозно загрижена поради одлуката на САД да го премести седиштето на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим, соопштија од руското Министерство за надворешни работи. Трамп ја отвори пандорината кутија на Блискиот Исток.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?