19 Септември, 2017
0.5414

(ВИДЕО) ЗАФРЛЕН ГРАД СТАНА АТРАКЦИЈА: Mраз стигна до куќите

Објавено во: Свет 21 Април, 2017

Малиот и заборавен град Фериленд во Њуфаундленд во Канада преку ноќ стана атракција и градоначалникот се чуди што ќе прави со луѓето кои постојано доаѓаат. 

Причина за посетеност се големите мразеви кои поминуваат покрај брегот во овој град. 

„Малку сум шокиран од овој наплив, но луѓето ги интересираат вакви работи“ - вели Адријан Каванаг, кој мака мачи да најде сместување за посетителите во овој мал град со тесни улици и 465 жители. 


Градоначалникот вели дека глечери од мраз се насукуваат кај брегот и тука остануваат до пролет или лето, но за овој глечер смета дека подолго ќе остане крај Фериленд. 


Можеби ќе ве интересира

Северна Кореја го предупредува Западот: Санкциите само ќе ја забрзаат нашата нуклеарна програма

Северна Кореја го предупредува Западот: Санкциите само ќе ја забрзаат нашата нуклеарна програма

Само за едно деноноќие ураганот „Марија“ стана кошмар по „Ирма“

Само за едно деноноќие ураганот „Марија“ стана кошмар по „Ирма“

САД ВО ИСЧЕКУВАЊЕ: Уште еден ураган и можни поплави

САД ВО ИСЧЕКУВАЊЕ: Уште еден ураган и можни поплави

Вулкан им се заканува на луѓето, ќе има ерупции и до 50 метри

Вулкан им се заканува на луѓето, ќе има ерупции и до 50 метри

СУДОТ ОДЛУЧИ: По 3.600 евра казна за тројца луѓе кои не помогнале на онесвестен пензионер

СУДОТ ОДЛУЧИ: По 3.600 евра казна за тројца луѓе кои не помогнале на онесвестен пензионер

Кој планира атентат на Ким Џонг Ун?

Кој планира атентат на Ким Џонг Ун?

Работи кои не сте ги знаеле за Меркел

Работи кои не сте ги знаеле за Меркел

Борис Џонсон истури масло во огнот за Брегзит

Борис Џонсон истури масло во огнот за Брегзит

„Марија“ после „Ирма“-нова бура беснее на истата патека, ќе удри на Карибите и е опасна

„Марија“ после „Ирма“-нова бура беснее на истата патека, ќе удри на Карибите и е опасна