21 Ноември, 2017
0.5684
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

(ВИДЕО) ЖИВОТ МЕЃУ САНТИ МРАЗ: Пијат најчиста вода и не сакаат ништо друго

Објавено во: Стил 14 Јули, 2017

Најчиста е водата на север меѓу сантите мраз или барем така кажуваат жителите на провинцијата Нанавут на северот од Канада. 

Ален Кунелиси за BBC вели дека поради големите санти мраз во каналот многу често не можат да поминат бродови. 

Ова место има околу 600 жители и интересно е дека од пописот од 2011 година бројот на жители се намалил. 

Секоја година две недели за Божиќ и Нова година одвојуваат време за дочек на посетители. 

Ален вели дека сантите мраз изгледаат страшно, посебно кога се распаѓаат. 

„Верувам дека тоа е поради климатските промени. Тоа порано не се случуваше, а сега е нормална појава“ - вели тој. 

Додава дека со водата од сантите мраз подготвуваат чај. 


Можеби ќе ве интересира

„Фчерашни новости“: Зошто е потребно да се донесе законот за јазиците?

„Фчерашни новости“: Зошто е потребно да се донесе законот за јазиците?

(ВИДЕО) КРИЗА ЗА ДОМУВАЊЕ: Оваа земја не може да се справи со бројот на милионери

(ВИДЕО) КРИЗА ЗА ДОМУВАЊЕ: Оваа земја не може да се справи со бројот на милионери

ПЕЦЕ ОД „СУПЕРХИКС“: Музиката ме излечи по смртта на брат ми

ПЕЦЕ ОД „СУПЕРХИКС“: Музиката ме излечи по смртта на брат ми

Сани: Еден „погрешен“ чекор ми ја донесе најтешката животна битка

Сани: Еден „погрешен“ чекор ми ја донесе најтешката животна битка

Доктор Соња Ралева: Вакцини, да или не?

Доктор Соња Ралева: Вакцини, да или не?

(ФОТО) АТЛАС НА СИГУРНОСТА: Земји каде е најопасно и најбезбедно да се патува

(ФОТО) АТЛАС НА СИГУРНОСТА: Земји каде е најопасно и најбезбедно да се патува

Не откривај си ја душата пред сите!

Не откривај си ја душата пред сите!

Боби Мојсовски: Се разочарав од музиката, засега имам втора пасија

Боби Мојсовски: Се разочарав од музиката, засега имам втора пасија

Катерина Ангеловска: „Биди најдобра верзија од себе“

Катерина Ангеловска: „Биди најдобра верзија од себе“