21 Ноември, 2017
0.4037
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Вишокот споменици во посебен парк, наместо да се „топат“

Објавено во: Македонија 15 Ноември, 2017

Решавањето на проблематичните споменици за кои има спорна документација и ако се докаже и нелегална процедура ќе биде многу тешко, како за актуелната власт која внесе силна еуфорија кај своите активисти пред изборите со редовните напади на проектот Скопје 2014, така и за јавноста да прифати чекор кој би бил радикален или негативен за тоа што досега е направено без оглед на естетитката, вкусот или историската вредност.

Наместо топење на спомениците од бронза или пак нивно претопување во модерни скулптури, Горјан Тозија директорот на Агенцијата за филм, на новинарско прашање за негов став за спомениците спомена дека може да се направи посебен парк каде би се дислоцирале спорните споменици и скулптури од проектот Скопје 2014.

„Источно европските земји на пример отвориле парк на монументални музеи на социјалреализмот е моја една скромна идеја“, изјави за медимите Тозија.

Ваквата идеја можеби звучи најбезболно доколку дојде до таков чекор на дислоцирање, но тоа ќе значи обезбедување на нов јавен простор или локација која нема да биде премногу блиску за очите на јавноста со што ќе добиеме еден вид на „отпад“ за споменици, па и ваквото решение ќе биде жестоко критикувано од ВМРО-ДПМНЕ и секако дежурните бранители на македонската историја.

Засега од специјалната работна група која беше формирана токму за наоѓање на недоследности кај спомениците до Министерството за култура се поднесени  првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“  - за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“ за кои се прави анализа.

Можеби ќе ве интересира

Демонстрантите од пред Собрание си заминаа

Демонстрантите од пред Собрание си заминаа

БПЦ да стане црква мајка на МПЦ - бараат интелектуалците

БПЦ да стане црква мајка на МПЦ - бараат интелектуалците

Груби објасни зошто ја одложил седницата за Законот за јазици

Груби објасни зошто ја одложил седницата за Законот за јазици

Шатори пред Собранието - да се повлече Законот за јазици

Шатори пред Собранието - да се повлече Законот за јазици

МВР објави потерница за Филип Секуловски

МВР објави потерница за Филип Секуловски

Груби ја одложи седницата за второто читање на Законот за јазици

Груби ја одложи седницата за второто читање на Законот за јазици

Koга ќе се одржи македонско - српска владина седница?

Koга ќе се одржи македонско - српска владина седница?

Митрополитот Агатангел е против барањето БПЦ да биде црква мајка на МПЦ

Митрополитот Агатангел е против барањето БПЦ да биде црква мајка на МПЦ

Kaква порака упати Хан до политичарите пред да си замине од Скопје?

Kaква порака упати Хан до политичарите пред да си замине од Скопје?