19 Јануари, 2018
0.5165
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Владата догодина ќе се задолжува за да врати стари долгови

Објавено во: Економија 13 Ноември, 2017

За покривање на буџетската дупка и за финансирање на досепаните стари долгови, Владата планира идната година да се задолжи 854 милиони евра. 

Преку аукции на домашниот пазар треба да земе скоро три милиони, а од странски извори да позајми 566 милиони. Министерот за финансии Драган Тевдовски тврди дека каматната стапка ќе биде клучна за издавање на еврообврзница. Годинава  таа не беше издадена, а државата успешно се финансираше од домашниот пазар. 

„Очекувањата се дека дека со оглед што и ФЕД почна да ја затега политиката, на меѓународниот пазар ќе почнат да се зголемуваат каматните стапки, тоа прави да милсиме дека е време да се излезе со еврообврзница, бидејќи не е исто да се издаде со камата 3, 4 или 5 или 20%, значи ќе донесеме одлука за излегување на меѓународниот пазар, само ако граѓаните за тоа платат ниска каматна стапка“- вели Тевдовски.

Од ВМРО- ДПМНЕ велат Владата планира следната година да ја задолжи државата за една милијарда евра.

„Владата на СДСМ планира да ја задолжи државата наредната година за близу една милијарда евра. Една милијарда евра ќе бидат задолжени македонските граѓани и идните генерации. Една милијарда евра поради задолжување и една просечна плата помалку за семејствата поради воведување на повисока акциза за нафтата“- рече Лилјана Кузмановска од ВМРО- ДПМНЕ.

Следната година во буџетската каса е проектирано да се соберат 3,14 милијаради евра, а да се одлеат 3,44 милијради. 

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

БИТКОИНОТ ГИ ДОТОЛЧИ: Заспаа како милијардери, се разбудија ...

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

Скопски Пазар ги укина и преостанатите СП и Макси Д маркети

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

ИНТЕРВЈУ ЛУКАРЕВСКА: УЈП со засилени контрoли и во “привилегираните “ фирми

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

СИЛЕН ПАД ВТОР ДЕН: Биткоинот се преполови

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија

Медведев: Биткоинот можеби ќе исчезне, но не и неговата технологија