18 Декември, 2017
0.3721
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Владата и Југохром се договорија, филтри па дозвола за работа

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2017

Владата на Република Македонија и комбинатот Југохром потпишаа меморандум со кој се предвидува фабриката да добие дозвола за работа кога ќе го заврши процесот на поставување филтри со што треба да се спречи загадувањето на воздухот.

Ако се одвива се со некаква нормална динамика, тоа значи дека крајот на мај, почетокот на јуни „Југохром“ ќе биде подготвен за вклучување на печките 7 и 8, вели Васко Скендеровски, претставник на „Југохром“.

Бајрам Амити, од Синдикатот на вработените во фабриката, е уверен дека Владата ќе најде механизми за да врши притисок до сопственикот на фабриката да ја реализира инвестицијата.

Инвестицијата за системот за отпрашување е проценета на 12 милиони евра, а само за печките 7 и 8 изнесува 4,5 милиони евра. Со рестартирањето на „Југохром“, на работа одново треба да се вратат околу 800 работници од тетовскиот регион.


Можеби ќе ве интересира

Да се стави крај на масовно убивање на кучиња, побараа разни здруженија

Да се стави крај на масовно убивање на кучиња, побараа разни здруженија

Со каква казна ќе се соочи полицаецот кој го сликна Чавков во Шутка?

Со каква казна ќе се соочи полицаецот кој го сликна Чавков во Шутка?

Зошто СЈО се премисли: Седиштето на ВМРО ДПМНЕ нема да се замрзне?

Зошто СЈО се премисли: Седиштето на ВМРО ДПМНЕ нема да се замрзне?

Веќе познато кој ќе седне во министерската фотелја за здравство?

Веќе познато кој ќе седне во министерската фотелја за здравство?

Централен штаб на Внатрепартиска иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Централен штаб на Внатрепартиска иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА ФАКТОР МАГАЗИН: До кога здравството ќе биде клинички случај?

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА ФАКТОР МАГАЗИН: До кога здравството ќе биде клинички случај?

2018 КЛУЧНА ЗА ПРОЦЕСОТ НА ПРИСТАПУВАЊЕ ВО ЕУ: Лидерите од Балканот утре на неформална вечера во Брисел

2018 КЛУЧНА ЗА ПРОЦЕСОТ НА ПРИСТАПУВАЊЕ ВО ЕУ: Лидерите од Балканот утре на неформална вечера во Брисел

ДОКТОРСКИ СОВЕТИ: Помагаат ли маските во заштита од загадениот воздух?

ДОКТОРСКИ СОВЕТИ: Помагаат ли маските во заштита од загадениот воздух?

По десетти пат марш на црвените чадори! Сексуалните работници мета на насилство и дискриминација

По десетти пат марш на црвените чадори! Сексуалните работници мета на насилство и дискриминација