21 Февруари, 2018
1.0660
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Внимавајте: Фиџет спинерите може да се опасни за децата

Објавено во: Економија 12 Ноември, 2017

Фиџет спинерите, новата хит играчка која стана глобална атракција, може да биде опасна по здравјето на децата. Американскиот синџир на маркети Таргет острани два вида на производи на фиџет спинери како од продавниците, така и од онлајн понудата бидејќи по направените анализи утврдено е дека во нивниот состав има олово што е над дозволените граници.

Децата кои е бидат изложени на олово постои ризик да добијат оштетувања на мозокот, нервниот систем како и да се попречи нивниот правилен развој. Откриените фиџет спинери се направени од производителот Bulls i Toy и ќе се утврдува како дошло до зголемено ниво на олово во играчките. 

Истражувањето го извршило американското здружение за заштита на корисници U.S. PIRG и побара истрагата да продолжи и со други брендови на фиџет спинери. Токму поради нивната огромна популарност голем број на производители започнаа да ги изработуваат за да ја задоволат побарувачката на пазарот па постои ризик меѓу нив да има и компании или поединци кои не ги почитуваат правилата во трката за брз профит.


Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!