22 Јануари, 2018
0.7527
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

Објавено во: Мои пари 08 Јануари, 2018

Акциите на компанијата Apple кон крајот на 2017 година, соборија нови рекорди и достигнаа цена од 177 долари, а аналитичарите сметаат дека веќе во јануари пазарната вредност на компанијата би  можела да достигне илјада милијарди долари. Во 2017 година цената на акциите на Apple оствари раст од дури 46%. 

Fortrade, за своите клиенти кои се заинтересирани да научат како да тргуваат со цената на акциите на Аpple и други компании (таканаречени финансиски договори за ралика, англ. CFD) или едноставно сакаат да ги прошират своите знаења, припреми бесплатен прирачник "Kako да тргувате со цената на акциите од фотеља". Прирачникот е прилагоден за сите нивоа на знаење и можете да го превземете преку линкот подоле.

Бесплатен прирачник "Како да тргувате со цените на акциите од фотеља", превземете го овде.

Производите од Apple iPhone серијата 2017 година опфатија три нови модели: iPhone 8, 8-плус и iPhone X, модел кој е пласиран по повод десетгодишнината на iPhone. Најавен на 12 септември, iPhone X влезе во предпродажба 27 октомври, а званично стана достапен на 3 ноември. Почетната цена на iPhone X е 999 долари.

Работните резултати на Apple во последното тримесечие 2017 година, ги надминаа очекувањата. Заработката по акција достигна 2,07 долари додека приходите на компанијата пораснаа на 52,6 милијарди долари. Проценката на компанијата по прашање на идната продажба на iPhone моделот за 2018 година е од 84-87,5 милиони парчиња, што сугерира оптимистички предвидувања кога е во прашање iPhone X.

Бесплатен прирачник "Како да тргувате со цените на акциите од фотеља" превземете го овде.

Интензивното инвестирање во Кина, која стана трет по големина пазар за Apple (После САД и Европа) се исплатеше. Продажбата во Кина достигна 9,8 милијарди долари што е 12% повеќе во однос на 2016.

Иако можеби пазарот за компјутери се намалува, Apple и понатака остварува рекордна продажба кога е во прашање легендарниот Mac. Приходот од неговата продажба порасна за 7,17 милијарди долари или 25% во однос на 2016 година, достигнувајќи рекордно високо ниво.

Тргувањето со CFD и останатите производи со левериџ (потпора) носи големо ниво на ризик за Вашиот капитал затоа што цените можат многу брзо да тргнат во спротивна насока. Обратете внимание: Можете да изгубите сè, но не повеќе од статусот на Вашата трговска сметка. Овие производи можеби не се соодветни за сите корисници, затоа уверете се дека ги разбирате ризиците и побарајте независни совети. Овој материјал не вклучува понуда или барање за трансакција за кој било финансиски инструмент. Fortrade не прифаќа никаква одговорност за било каква злоупотреба на информациите или за било какви последици како резултат на тоа. Не е дадена никаква претстава или гаранција во однос на точноста или комплетноста на овие информации, па според тоа секое лице што дејствува по нив ќе го стори тоа целосно на сопствен ризик.

*Комерцијален текст

Можеби ќе ве интересира

Доделена главната награда од наградната игра „Happy Monday“ за корисниците на Mastercard платежните картички

Доделена главната награда од наградната игра „Happy Monday“ за корисниците на Mastercard платежните картички

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

(ВИДEO) „Фчерашни новости“: Ќе си ја заврши ли конечно Нимиц работата?

(ВИДEO) „Фчерашни новости“: Ќе си ја заврши ли конечно Нимиц работата?

Last Minute Sale со попусти до 70%

Last Minute Sale со попусти до 70%

„Фчерашни новости“: Разговор со италијанскиот сопственик на депонијата Дрисла

„Фчерашни новости“: Разговор со италијанскиот сопственик на депонијата Дрисла

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ: Убавицата и раперот гости во „Еден на Еден“ (ВИДЕО)

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ: Убавицата и раперот гости во „Еден на Еден“ (ВИДЕО)

Искористете го продолжениот викенд, дојдете во Скопје сити мол на шопинг, ве очекуваат попусти и до 70 отсто

Искористете го продолжениот викенд, дојдете во Скопје сити мол на шопинг, ве очекуваат попусти и до 70 отсто

Бистро Скопје стана вистински скопски хит!

Бистро Скопје стана вистински скопски хит!

УСАИД поддржа формирање на кластери со цел создавање посилни и поконкурентни компании на светскиот пазар

УСАИД поддржа формирање на кластери со цел создавање посилни и поконкурентни компании на светскиот пазар