19 Февруари, 2018
0.5612
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

Објавено во: Мои пари 22 Јануари, 2018

Акциите на компанијата Apple кон крајот на 2017 година, соборија нови рекорди и достигнаа цена од 177 долари, а аналитичарите сметаат дека веќе во јануари пазарната вредност на компанијата би  можела да достигне илјада милијарди долари. Во 2017 година цената на акциите на Apple оствари раст од дури 46%.  

Fortrade, за своите клиенти кои се заинтересирани да научат како да тргуваат со цената на акциите на Аpple и други компании (таканаречени финансиски договори за ралика, англ. CFD) или едноставно сакаат да ги прошират своите знаења, припреми бесплатен прирачник "Kako да тргувате со цената на акциите од фотеља". Прирачникот е прилагоден за сите нивоа на знаење и можете да го превземете преку линкот подоле.

Бесплатен прирачник "Како да тргувате со цените на акциите од фотеља", превземете го овде.

Производите од Apple iPhone серијата 2017 година опфатија три нови модели: iPhone 8, 8-плус и iPhone X, модел кој е пласиран по повод десетгодишнината на iPhone. Најавен на 12 септември, iPhone X влезе во предпродажба 27 октомври, а званично стана достапен на 3 ноември. Почетната цена на iPhone X е 999 долари.

Работните резултати на Apple во последното тримесечие 2017 година, ги надминаа очекувањата. Заработката по акција достигна 2,07 долари додека приходите на компанијата пораснаа на 52,6 милијарди долари. Проценката на компанијата по прашање на идната продажба на iPhone моделот за 2018 година е од 84-87,5 милиони парчиња, што сугерира оптимистички предвидувања кога е во прашање iPhone X.

Бесплатен прирачник "Како да тргувате со цените на акциите од фотеља" превземете го овде.

Интензивното инвестирање во Кина, која стана трет по големина пазар за Apple (После САД и Европа) се исплатеше. Продажбата во Кина достигна 9,8 милијарди долари што е 12% повеќе во однос на 2016.

Иако можеби пазарот за компјутери се намалува, Apple и понатака остварува рекордна продажба кога е во прашање легендарниот Mac. Приходот од неговата продажба порасна за 7,17 милијарди долари или 25% во однос на 2016 година, достигнувајќи рекордно високо ниво.

Тргувањето со CFD и останатите производи со левериџ (потпора) носи големо ниво на ризик за Вашиот капитал затоа што цените можат многу брзо да тргнат во спротивна насока. Обратете внимание: Можете да изгубите сè, но не повеќе од статусот на Вашата трговска сметка. Овие производи можеби не се соодветни за сите корисници, затоа уверете се дека ги разбирате ризиците и побарајте независни совети. Овој материјал не вклучува понуда или барање за трансакција за кој било финансиски инструмент. Fortrade не прифаќа никаква одговорност за било каква злоупотреба на информациите или за било какви последици како резултат на тоа. Не е дадена никаква претстава или гаранција во однос на точноста или комплетноста на овие информации, па според тоа секое лице што дејствува по нив ќе го стори тоа целосно на сопствен ризик.


Можеби ќе ве интересира

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“: Се гледа ли крајот на преговорите за името?

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“: Се гледа ли крајот на преговорите за името?

Виз Ер Скопски маратон чекор напред во воведување иновативни технологии во регионот

Виз Ер Скопски маратон чекор напред во воведување иновативни технологии во регионот

Искористете го ултра големиот попуст во Капитол мол

Искористете го ултра големиот попуст во Капитол мол

ЕВН Електродистрибуција ја завршува санацијата на дефектите во југозападните региони кои беа зафатени од невремето

ЕВН Електродистрибуција ја завршува санацијата на дефектите во југозападните региони кои беа зафатени од невремето

Заев со претставниците на Стопанската комора на Македонија: Создаваме позитивен економски амбиент за нови инвестиции и развој на конкурентноста

Заев со претставниците на Стопанската комора на Македонија: Создаваме позитивен економски амбиент за нови инвестиции и развој на конкурентноста

ПРОФИЛ: Eмилија Апостолска Темов „МУДРА ЖИВОТНА ОДЛУКА НА ЕДНА СЕМЕЈНА ЖЕНА“

ПРОФИЛ: Eмилија Апостолска Темов „МУДРА ЖИВОТНА ОДЛУКА НА ЕДНА СЕМЕЈНА ЖЕНА“

„Фчерашни новости“: Јелисалфета во канџите на еден пират

„Фчерашни новости“: Јелисалфета во канџите на еден пират

СРЕДБА МЕЃУ ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И Р.М СО ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА КОМОРИТЕ И БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА

СРЕДБА МЕЃУ ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И Р.М СО ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА КОМОРИТЕ И БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА