24 Септември, 2017
0.3522
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Во оваа земја намален бројот на туристи

Објавено во: Свет 13 Август, 2017

Се намалува бројот на туристи во САД. 

Бројот на туристите во САД е намален за прв пат од 2009 година, како и нивните трошоци, објави американското Министерство за трговија, прнесува Франс прес.

Лани туристите биле за 2% помалку во однос на претходната година, а потрошените пари од нивна страна бележат намалување од 1% на 245 милијарди долари.

За 2017 година, сепак прелиминарните податоци на Министерството посочуваат зголемување на бројот на туристите.

Најмногу туристи во 2016 година пристигнале од Канада (19,3 милиони), од Мексико (18,7 милиони), од Велика Британија (4,6 милиони), од Јапонија (3,6 милиони), од Кина (3 милиони), од Германија (2 милиони) и од Јужна Кореја (2 милиони).

За минатата година најмногу пари потрошиле Кинезите (33 милијарди долари), потоа Мексиканците (20,2 милијарди долари), Индијците (13,6 милијарди долари) и Јужнокорејците (8,6 милијарди долари).

Туристичката индустрија на САД, во која се вработени 7,6 милиони луѓе, сочинува 2,7% од БДП. 

Можеби ќе ве интересира

СЕВЕРНОКОРЕЈСКИ МИНИСТЕР: Трамп e ментално пореметен човек полн со мегаломанија

СЕВЕРНОКОРЕЈСКИ МИНИСТЕР: Трамп e ментално пореметен човек полн со мегаломанија

(ВИДЕО) РУСИТЕ И КИНЕЗИТЕ ГИ ПОДГОТВУВААТ БРОДОВИТЕ: Дали е ова за одбрана на Северна Кореја?

(ВИДЕО) РУСИТЕ И КИНЕЗИТЕ ГИ ПОДГОТВУВААТ БРОДОВИТЕ: Дали е ова за одбрана на Северна Кореја?

Американски бомбардери стигнаа кај брегот на Северна Кореја

Американски бомбардери стигнаа кај брегот на Северна Кореја

(ВИДЕО) МЕРКЕЛ ЕДВАЈ ОДРЖА МИТИНГ: Луѓето ја исвиркаа

(ВИДЕО) МЕРКЕЛ ЕДВАЈ ОДРЖА МИТИНГ: Луѓето ја исвиркаа

(ВИДЕО) ОВА Е БРАНАТА ШТО СЕКОЈ МОМЕНТ МОЖЕ ДА ПУКНЕ: Загрозени се 70.000 луѓе

(ВИДЕО) ОВА Е БРАНАТА ШТО СЕКОЈ МОМЕНТ МОЖЕ ДА ПУКНЕ: Загрозени се 70.000 луѓе

ФРАНЦУЗИТЕ БЕСНИ ПОРАДИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА РАБОТНИ ОДНОСИ: Бараат оставка од Макрон

ФРАНЦУЗИТЕ БЕСНИ ПОРАДИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА РАБОТНИ ОДНОСИ: Бараат оставка од Макрон

НОВ ЗЕМЈОТРЕС: Мексиканците на нозе, во страв ги напуштаат своите домови

НОВ ЗЕМЈОТРЕС: Мексиканците на нозе, во страв ги напуштаат своите домови

СЕ СТРЕСЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Дали е ова нова ракетна проба?

СЕ СТРЕСЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Дали е ова нова ракетна проба?

(ВИДЕО) ВИСТИНСКА ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ НА РИО: И војската се вклучи во сузбивање на дилерите

(ВИДЕО) ВИСТИНСКА ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ НА РИО: И војската се вклучи во сузбивање на дилерите