18 Ноември, 2017
0.3041
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

Во оваа земја намален бројот на туристи

Објавено во: Свет 13 Август, 2017

Се намалува бројот на туристи во САД. 

Бројот на туристите во САД е намален за прв пат од 2009 година, како и нивните трошоци, објави американското Министерство за трговија, прнесува Франс прес.

Лани туристите биле за 2% помалку во однос на претходната година, а потрошените пари од нивна страна бележат намалување од 1% на 245 милијарди долари.

За 2017 година, сепак прелиминарните податоци на Министерството посочуваат зголемување на бројот на туристите.

Најмногу туристи во 2016 година пристигнале од Канада (19,3 милиони), од Мексико (18,7 милиони), од Велика Британија (4,6 милиони), од Јапонија (3,6 милиони), од Кина (3 милиони), од Германија (2 милиони) и од Јужна Кореја (2 милиони).

За минатата година најмногу пари потрошиле Кинезите (33 милијарди долари), потоа Мексиканците (20,2 милијарди долари), Индијците (13,6 милијарди долари) и Јужнокорејците (8,6 милијарди долари).

Туристичката индустрија на САД, во која се вработени 7,6 милиони луѓе, сочинува 2,7% од БДП. 

Можеби ќе ве интересира

Авиони и бродови трагаат по исчезната подморница

Авиони и бродови трагаат по исчезната подморница

Предупредувања за можни терористички напади во Европа за Божиќ

Предупредувања за можни терористички напади во Европа за Божиќ

Холивуд врие од педофили и силувачи, на мета е и Сталоне

Холивуд врие од педофили и силувачи, на мета е и Сталоне

Oва се земјите со најмногу нуклеарни боеви глави

Oва се земјите со најмногу нуклеарни боеви глави

(ФОТО) ОВА Е ЧУДО: По три дена од земјотресот бебе најдено живо под урнатините

(ФОТО) ОВА Е ЧУДО: По три дена од земјотресот бебе најдено живо под урнатините

На овој датум Хашкиот трибунал ќе се затвори

На овој датум Хашкиот трибунал ќе се затвори

Хотели во Барселона губат профит од каталонската криза

Хотели во Барселона губат профит од каталонската криза

(ВИДЕО) НОВ ШОК ЗА АНТАРКТИКОТ: Глечер колку Бали се распаѓа на парчиња

(ВИДЕО) НОВ ШОК ЗА АНТАРКТИКОТ: Глечер колку Бали се распаѓа на парчиња

Трамп заслужува смртна казна - кој го осуди?

Трамп заслужува смртна казна - кој го осуди?