24 Октомври, 2017
0.4305
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ВО ОВИЕ ЗЕМЈИ Е НАЈТЕШКО: Храна нема, децата им умираат

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Во 119 земји во светот имало сериозно, алармантно и екстремно алармантно ниво на глад, од 2012 до 2016 година. 

Најтешко е во земји каде има војна, а тука спаѓаат Средноафриканската република, Чад, Сиера Леоне, Мадагаскар, и Замбија. 

Освен судири, тие се погодени и од наглите климатски промени. 

Во најсиромашните држави половина население е без храна. 

Драматично е во Јужен Судан и Сомалија. 

815 милиони луѓе во светот гладуваат, или 11% од светската популација, покажува Глобалниот индекс на глад. 

Најчесто гладуваат децата, жените и припадниците на етничките малцинства. 

Можеби ќе ве интересира

Киев е подготвен да купи руски гас, но под еден услов во однос на транзитот

Киев е подготвен да купи руски гас, но под еден услов во однос на транзитот

Јапонија го избра Абе. Што ја очекува?

Јапонија го избра Абе. Што ја очекува?

После Холивуд, секс скандали се разоткриваат и во Европскиот Парламент

После Холивуд, секс скандали се разоткриваат и во Европскиот Парламент

ЕРДОГАН: Европа умре во Босна, а погребана е во Сирија

ЕРДОГАН: Европа умре во Босна, а погребана е во Сирија

Врвна новинарка од Москва избодена на работно место

Врвна новинарка од Москва избодена на работно место

(ВИДЕО) Маж фрли жена под шините

(ВИДЕО) Маж фрли жена под шините

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Пуџдемон ќе ги изгуби овластувањата и платата

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Пуџдемон ќе ги изгуби овластувањата и платата

ЦИА навестува дека Ким може „ненадејно да почине“?

ЦИА навестува дека Ким може „ненадејно да почине“?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО СЕКИРА ВО ШВАЈЦАРИЈА: Mомче повреди луѓе на бензинска

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО СЕКИРА ВО ШВАЈЦАРИЈА: Mомче повреди луѓе на бензинска