24 Октомври, 2017
0.7773
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Во Скопје ќе биде тесно, ќе ја решат албанските партии

Објавено во: Анализа 10 Октомври, 2017

Партиите кои се тркаат за локалните избори веќе знаат во која општина имаат поголема поддршка, а каде шансите за победа им се помали па сосема разбирливо своите фокуси и напори ги насочуваат таму каде што им е најпотребно. Скопје како издвоена единица на локалната самоуправа ќе биде од исклучителна важност и за ВМРО-ДПМНЕ кои имаат зад себе два мандата со Коце Трајановски за кого се создаваше слика на вреден и посветен градоначалник. Сепак, растот на популарноста на СДСМ на последните парламентарни избори во Изборната единица 1 каде победија со 11:9 пратеници како и веќе одамна официјализираната коалиција со ДУИ му дава огромни шанси за победа на кандидатот Петре Шилегов кој ќе се обиде да ја смени власта и на локално ниво. 

СДСМ неодамна го одржа својот централен митинг на кој демонстрираше елен, заедништво, енергија и сплотеност иако доби многу критики дека вакви мега митинзи веќе не се потребни и дека истите потсетувале на времето на Груевски во врвот на популизмот. Сеедно, потегот од политичка гледна точка им донесе многу повеќе бенефит, па дури успешно изведоа и носење поддржувачи од останатите градови низ Македонија. 

Да не бидеме наивни, ништо помалку мегаломански нема да биде претстојниот централен митинг на ВМРО-ДПМНЕ кој на 13 петок ќе се одржи во Скопје, како последен обид да се затвори кампањата со силен впечаток и да се остават импресии кај симпатизерите и потенцијалните гласачи. Во повеќето анкети кои излегоа периодов од независните инстути за истражување се прогнозира дека најреално сценарио е да има втор круг на гласање за град Скопје бидејќи рејтингот на Петре Шилегов и Коце Трајановски е речиси изедначен.

Некои анкети му даваат блага предност на Шилегов со комбинираните гласови на СДСМ, коалицијата и ДУИ, како и на повеќето Македонци и Албанци. Коце Трајановски ја има традиционалната поддршка од повеќе скопски бастиони на ВМРО-ДПМНЕ, но прашање е дали ќе успее сите да ги убеди дека тој не се меша во дневните политики и дека главна преокупација му е напорната работа како градски татко. 

Доколку дојде до втор круг што е реално сценарио тогаш шансите за победа ќе се зголемат за Шилегов токму поради официјалната коалиција и поддршка од ДУИ, додека пак потенцијалните партнери на Трајановски како гласачите на БЕСА не би имале голем мотив да излезат и да гласаат за него во вториот круг, но секако и за таа теорија треба да има простор за резерва бидејќи во политиката се е возможно.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

СДСМ се воздржа и го испочитува денот на „ВМРО“, но за последен пат?

СДСМ се воздржа и го испочитува денот на „ВМРО“, но за последен пат?

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?