21 Октомври, 2017
0.3882
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ВО ТУРИЗМОТ УРИВААТ РЕКОРДИ: Дали гостите трошат повеќе пари од порано?

Објавено во: Балкан 11 Септември, 2017

Туризмот во една од балканските земји урива рекорди. 

Националното статистичко биро во Хрватска  ги подготвува оценките за БДП на земјата, а аналитичарите предвидуваат дека во 2017 година приходите од туризмот ќе ги надминат 800 -те  милиони евра заработени во летната туристичка сезона на 2016 година. 

По добриот старт на сезоната, туризмот во Хрватска во летните месеци се развива во нагорна линија, што се забележува на јадранскиот брег. На  Истра, во градот Рабац трговците велат дека во текот на летото на 2017 година туристите трошеле многу повеќе пари за време на одморот, во споредба со предходните  години. 

Но, претставниците на индустријата во Сплит, нагласуваат дека приходите остануваат на нивото од пред една година, и покрај зголемениот број на туристи. Од Министерството за туризам во Загреб oбјаснуваат дека општите броеви го докажуваат зголемувањето на пристигнатите туристи и бројот на реализираните ноќевања, како и севкупните финансиски показатели, се многу добри во споредба со оние од минатата година, објави Радио “Фокус” во рубриката “Балкански туристички часовник”.

Хрватскиот министер за финансии, Здравко Мариќ рече дека засега е премногу рано за претставувањето на точни информации за туристичката потрошувачка, но показателите до овој момент се задоволувачки.

Можеби ќе ве интересира

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“