21 Ноември, 2017
0.5797
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

ВРЕМЕ Е ЗА „САМ СВОЈ ГАЗДА“: 10 знаци дека треба да почнете да работите за себе

Објавено во: Финансии 17 Јули, 2017

Сите шефови сакаат да вработат амбициозни службеници со врела енергија и многу идеи. На теорија. Во пракса, понекогаш се случува „началниците“ да се плашат од такви луѓе, бидејќи ги чувствуваат како конкуренција за сопствената фотелја. Но можете ли да ја менувате работата секој пат кога некој ќе ви го одредат за закана? Ова не е рационално решение. Подобро замислете се дали ќе биде можеби подобро да почнете да работите за себе, пишува Forbes. Еве кои се знаците дека времето за тоа е дојдено.

1. Можете да постигнете повеќе отколку што ви овозможува сегашната работа, бидејќи квалификациите и компетенциите ви се протегаат надвор од неа.

2. Имате одлични идеи, но одредени политики на компанијата ви пречат да ги реализирате.

3. Молчите на состаноци, бидејќи знаете дека премногу ентузијазам може да вознемири некого.

4. Сонувате за големите работи кои можете да ги направите - и не гледате начин да ги упатите на сегашната работа.

5. Блиски и пријателите ве советуваат да го напуштите работното место и да се обидете да создадете свој бизнис.

6. Работите најдобро кога не сте во канцеларијата - ви текнуваат одлични идеи под туш или додека патувате кон дома.

7. Постојано мислите: "Би можел / можела да го направам тоа подобро" за различни нешта во работата.

8. Имате полн тефтер со планови, шеми и визии, но не и можност да ги претворите во реалност.

9. Се почесто се прашувате дали платата ви ја оправдува смртта на мозочните клетки, која си предизвикувате на работа.

10. Не поднесувате корпоративни правила. Сфаќате дека ќе можете да се ослободите, ако не сте толку ограничени.

Ако овие знаци се валидни за ситуацијата во која сте, не се плашете - тоа е можност! Направете си детален план и одете смело напред кон сопствениот бизнис.

Можеби ќе ве интересира

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

3 знаци дека всушност се плашите од успех

3 знаци дека всушност се плашите од успех