21 Февруари, 2018
0.4039
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Врз македонски грб - Повеќе нема вето во Европската Унија за Балканските земји

Објавено во: Анализа 07 Февруари, 2018

Во стратегијата за проширување на Европската Унија наменета за земјите од Западен Балкан кои се уште не се интегрирани покрај генералните насоки за пристапните преговори и усогласување на правните и економски системи планирано е да се воведе и ново правило со кое новите земји членки нема да може да ги блокираат своите балкански соседи.

Ова значи дека на грбот на Македонија сите останати земји од Западен Балкан ќе се спасат од своите соседи ако пред нив станат членки на ЕУ. Така на пример ако Србија се зачлени во ЕУ до 2025 потоа нема да може да стави вето на членството на Косово во унијата за на тој начин да изнуди некое политичко барање. 

Секако, во стратегијата не се наведени точните причини зошто концептот на вето на новите земји членки на ЕУ од балканскиот регион ќе им биде одземен, ниту пак е спомната Македонија како главна причина за ваквата нагла промена во начинот на одлучување, но сосема е јасно дека повеќе не треба да се блокира процесот на проширување на ЕУ до бесконечност како што е со грчко-македонскиот спор каде токму ние треба да прифатиме и да направиме голем број отстапки. 

Така и кога ние би влегле во ЕУ ако некоја преостаната балканска држава ни води контра политики и не се придружува до параметрите за добрососедство за кое нашите генерации „изгинаа“ нема да можеме да го практицираме инструментот на вето за да издејствуваме прифаќање на нашите барања. 

Исто така во ЕУ одлуките ќе се носат со квалификувано мнозинство за организацијата да биде поефикасна.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Дали е време Лилјана Поповска да се повлече од политиката?

Дали е време Лилјана Поповска да се повлече од политиката?

Манифести, меморандуми, апели - Кој би ги прекинал преговорите за името?

Манифести, меморандуми, апели - Кој би ги прекинал преговорите за името?

Дали фан клубот му направи услуга на Заев и ПР тимот на Владата?

Дали фан клубот му направи услуга на Заев и ПР тимот на Владата?

Кој го искривува Советот за реформи на правосудството на Заев?

Кој го искривува Советот за реформи на правосудството на Заев?

Грција цели кон Горна Македонија без превод, каде се нашите позиции?

Грција цели кон Горна Македонија без превод, каде се нашите позиции?