23 Април, 2017
0.3694
    ALK 5518.14    -0.32%     BESK 12999    -0.01%     CEVI 845    -2.87%     KMB 2550    -6.4%     MPT 27999.99    0.01%     MTUR 3650    1.39%     OHB 4599.13    0%     RMDEN14 95    -0.73%     SBT 1280    -1.54%     SPAZP 3500    0%     STBP 700    -0.1%     TNB 10090    -2.98%

Вучиќ без дозвола од Приштина би отишол на Косово?

Објавено во: Балкан 19 Март, 2017

Српскиот премиер и кандидат на претседателските избори, Александар Вучиќ денеска изјави дека во рамките на кампањата сака да го посети Косово и дека тоа може да го направи и без дозвола од властите во Приштина. 

Сепак, Вучиќ смета дека  тоа не би имало смисла и не сака на тој начин да предизвика проблеми за Србите кои живеат таму, објавија српските медиуми.

Вучиќ кажал дека на Косово може да влезе преку „алтернативни премини“, но потенцирал дека не сака да создаде немир и проблеми за Србите кои живеат таму. Говорејќи за дијалогот со Приштина, тој рекол дека Белград сака процесот да продолжи, но дека другата страна само бара причини и изговор тоа да не се случи.

Вучиќ вели дека не разбира зошто косовскиот претседател Хашим Тачи толку инсистира и брза со формирањето на  војска. 

Инаку, Вучиќ изјави во петокот дека Владата донела одлука со која го поништува декретот на Приштина со кој се презема српскиот имот на Косово и Метохија. Владата ја прогласи приштинската одлука за ништовна и неважечка. 

Можеби ќе ве интересира

ЕУ ги повика албанските лидери да внимаваат со „опасните изјави“

ЕУ ги повика албанските лидери да внимаваат со „опасните изјави“

Дачиќ: Дали амбасадорите би реагирале благо да беше споменато Скопје, Епир или Улцињ?

Дачиќ: Дали амбасадорите би реагирале благо да беше споменато Скопје, Епир или Улцињ?

Хан: Локалните лидери на земјите од Западен Балкан треба да направат поголеми напори

Хан: Локалните лидери на земјите од Западен Балкан треба да направат поголеми напори

ХРВАТКА ОТИШЛА НА РАБОТА ВО СЕВЕРНА ЕВРОПА: Еве што раскажува

ХРВАТКА ОТИШЛА НА РАБОТА ВО СЕВЕРНА ЕВРОПА: Еве што раскажува

ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА НА УДАР: Турција ги губи туристите од Европа

ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА НА УДАР: Турција ги губи туристите од Европа

Дачиќ бара осуда за големо албанските идеи

Дачиќ бара осуда за големо албанските идеи

Караџиќ до Хаг: Случајот против мене беше нечесен

Караџиќ до Хаг: Случајот против мене беше нечесен

Вулин: Повикот на Приштина и Тирана упатува на Голема Албанија и нова Балканска војна

Вулин: Повикот на Приштина и Тирана упатува на Голема Албанија и нова Балканска војна

(ВИДЕО) Шешељ со автомобил влета во група демонстранти

(ВИДЕО) Шешељ со автомобил влета во група демонстранти