19 Август, 2017
1.6815

Вучиќ: Можеме до компромис меѓу двата најголеми народи на западниот Балкан – Србите и Албанците

Објавено во: Балкан 10 Август, 2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ гледа можност за наоѓање компромис со Косово со што би се ставил крај на проблемот меѓу како што вели двата најголеми народи на западниот Балкан – Србите и Албанците, но тоа мора да обезбеди мир и стабилност.

– Затоа сум подготвен да учествувам во изнаоѓањето компромисно решение за Косово и Метохија, решение од кое нема да бидат задоволни ни двете страни, бидејќи само такво решение и може да биде компромисно. Денес ние не решаваме за нашето минато, туку за нашата иднина, изјави Вучиќ при гостување на телевизијата Пинк.

Затоа, според него, како исклучително важен го смета внатрешниот српски дијалог за Косово, на кој, како што рече, се повикани најширок круг актери од општествениот и политичкиот живот во Србија.

– Важно е да имаме добри односи со Албанците и да ги уредиме еднаш за секогаш, а не да одржуваме замрзнат конфликт, потенцира српскиот претседател,

Вучиќ натаму нагласи дека е свесен оти одредени кругови во Србија нема да му простат за каков и да било компромис и дека од тоа може да има лични и политички последици.

– Тука се поставува суштинското прашање дали ќе имаме доволно храброст себе си да си погледнеме во очи и да кажеме ова е реално, а ова не е и да имаме доволно храброст да кажеме дека не може да се наметне нешто за кое некој мисли дека така мора да биде, а при тоа да не понуди сериозни аргументи. Треба да ги соочиме аргументите и да дојдеме до решение, додаде Вучиќ.


Можеби ќе ве интересира

ТУРЦИЈА: Двајца терористи се разнесоа - полицијата апси

ТУРЦИЈА: Двајца терористи се разнесоа - полицијата апси

СЛОВЕНИЈА ДАЛЕКУ ПРЕД ХРВАТСКА: Кој зема највисоки плати?

СЛОВЕНИЈА ДАЛЕКУ ПРЕД ХРВАТСКА: Кој зема највисоки плати?

Гори на островот Кефалонија, туристите избезумени

Гори на островот Кефалонија, туристите избезумени

Гори Грција, но и делови од Црна Гора

Гори Грција, но и делови од Црна Гора

Грција бара итна европска помош за гасење на пожарите

Грција бара итна европска помош за гасење на пожарите

ШАНГАЈСКА ЛИСТА: Белград меѓу првите 300, Загреб испадна

ШАНГАЈСКА ЛИСТА: Белград меѓу првите 300, Загреб испадна

(ВИДЕО) Маж во Истанбул пукаше во автомобили од покрив на зграда

(ВИДЕО) Маж во Истанбул пукаше во автомобили од покрив на зграда

(ВИДЕО) Над 55 пожари во Грција за 24 часа, еве каде има висок ризик

(ВИДЕО) Над 55 пожари во Грција за 24 часа, еве каде има висок ризик

Будва ќе ги казнува разголените туристи

Будва ќе ги казнува разголените туристи