21 Октомври, 2017
0.4423
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Вучиќ: Можеме до компромис меѓу двата најголеми народи на западниот Балкан – Србите и Албанците

Објавено во: Балкан 10 Август, 2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ гледа можност за наоѓање компромис со Косово со што би се ставил крај на проблемот меѓу како што вели двата најголеми народи на западниот Балкан – Србите и Албанците, но тоа мора да обезбеди мир и стабилност.

– Затоа сум подготвен да учествувам во изнаоѓањето компромисно решение за Косово и Метохија, решение од кое нема да бидат задоволни ни двете страни, бидејќи само такво решение и може да биде компромисно. Денес ние не решаваме за нашето минато, туку за нашата иднина, изјави Вучиќ при гостување на телевизијата Пинк.

Затоа, според него, како исклучително важен го смета внатрешниот српски дијалог за Косово, на кој, како што рече, се повикани најширок круг актери од општествениот и политичкиот живот во Србија.

– Важно е да имаме добри односи со Албанците и да ги уредиме еднаш за секогаш, а не да одржуваме замрзнат конфликт, потенцира српскиот претседател,

Вучиќ натаму нагласи дека е свесен оти одредени кругови во Србија нема да му простат за каков и да било компромис и дека од тоа може да има лични и политички последици.

– Тука се поставува суштинското прашање дали ќе имаме доволно храброст себе си да си погледнеме во очи и да кажеме ова е реално, а ова не е и да имаме доволно храброст да кажеме дека не може да се наметне нешто за кое некој мисли дека така мора да биде, а при тоа да не понуди сериозни аргументи. Треба да ги соочиме аргументите и да дојдеме до решение, додаде Вучиќ.


Можеби ќе ве интересира

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“