20 Февруари, 2018
0.5613
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

ВУЧИЌ ВО ЗАГРЕБ: Никому не сакам да се правдам, јас не сум четник

Објавено во: Балкан 12 Февруари, 2018

Ви благодарам на поканата и приемот. Разбирам дека тоа за вас не беше лесен потег, особено поради атмосферата која беше создавана во Загреб и цела Хрватска, ви честитам на храброста, изјави српскиот претседател, Александар Вучиќ во Загреб. 

„Ќе дојдеме до тоа да бидеме како Норвешка и Шведска. Мора да гледаме во иднината. Не можам да ветам дека ќе решиме сѐ, но ќе се потрудиме“- кажа Вучиќ. 

Новинарка на ТВ Пинк побара од Вучиќ коментар за протестот кој се одржа против него на плоштадот Бан Јелачиќ. 

„Видов некои луѓе попат, пишуваше „Коњу, не лажи“, нешто за извинување, потоа „Четник, почетник“. Не се вознемирив нешто посебно. Претседателката добро ме прими. Секој си има своја работа, а тоа е нивната, и во Србија има протести против мене. Никому не сакам да се правдам, јас не сум четник, никој во семејството не ми бил четник“- рече Вучиќ. 

Тој во Загреб порача дека дошол да разговара за иднината. 

За настаните од пред 25 години вели дека секој гледа различно на нив, но мора да разговараат. 

При посетата постоеше страв дека може да се случи да биде нападнат Вучиќ, а на улиците имаше полиција. 

Можеби ќе ве интересира

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Рама од милениче на Западот станува фактор за нестабилност на Балканот

Рама од милениче на Западот станува фактор за нестабилност на Балканот

НАПЛИВ НА ВРАТЕНИ АЗИЛАНТИ: 30.000 ќе пристигнат во една балканска земја

НАПЛИВ НА ВРАТЕНИ АЗИЛАНТИ: 30.000 ќе пристигнат во една балканска земја