18 Декември, 2017
0.5638
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

ЗА 15 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Џек Ма ја менува Алибаба, веќе нема да биде „обична“

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Најголемата кинеска платформа за е-трговија Алибаба со инвестиција од 15 милијарди долари ќе се обиде да го смени имиџот на обичните интернет продавници.

Еден од директорите на Алибаба Џеф Занг на годишната клауд конференција најави дека следните три години ќе отвори нови истражувачки фирми ширум светот, во кои сака да вработи неколку стотици експерти. Со овој потег сакаат да им се приближат на другите компании како Гугл, Мајкрософт како и најголемиот светски конкурент Амазон.

Новата иницијатива го носи името DAMO што значи ‘Discovery, Adventure, Momentum и Outlook’.

Ќе се отворат истражувачки центри во Пекинг и Хангзоу како и во Сингапур, Москва, Тел Авив и во Силициумската долина.

Ќе се фокусираат на истражувања на подрачјето на паметна интелигенција, препознавање на говор...Истражувањата ќе се објават јавно, а технологијата ќе може да ја користат и нивните партнери.

Алибаба со овој потег им се придружува на другите кинески компании кои го продолжуваат развојот на нови производи на меѓународните партнерства.

Можеби ќе ве интересира

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?