23 Септември, 2017
0.5312
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

За бизнисот на овој Србин зборува цела Европа

Објавено во: Агробизнис 14 Мај, 2017

Додека многумина брашното од хељда го кроистат понекогаш, мештаните на „Златара“ речиси секојдневно на трпезата имаат домашна пита од хељда.

Се повеќе пекари ја нудат во својот асортиман, но само во „Златара“ таа традиционално се подготвува.

Кај Пуриќ Јекослав ни подготовката а ни производството на хељда не се менувало со децении.Таму таа се пренесува од колено на колено.

Соговорникот на Б92 после студиите одлучил знаењето кое го стекнал, да го примени на стрмни и диви терени. Најпрво посеал на помали површини хељда, во време кога за тоа никој не размислувал, за да тоа стане негова традиција.

Минатата година оваа култура ја имал посеано на 24 хектари. Поради 

плодоред но и определување да започне органско производство, покрај хељдата започнал да одгледува и спелта.

Се што произведува на 70 хектари, го меле во својот млин и произведува брашно. Ја искористува целата билка, од она што другите би го фрлиле овој домаќин прави перници од лушпите на хељдата кои им ги нуди на туристите со проблеми од разни алергии, несоница, болка во раменици и главоболка.

Благодараение на туристичката организација, за хељдино брашно Пуриќ Јекослава се слушнало и во Русија, соседните земји но и ширум Европа.

Но многумина ќе потврдат дека најубаво е да се јаде пита од хељда токму на теренот каде хељдата се произвела.

Дали сте пробале нешто да направите со ваков вид на брашно? Еве ви идеја да пробате и бизнис по овој пример.

Можеби ќе ве интересира

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

Министерот Николовски најави системски мерки за развој на пчеларството

Министерот Николовски најави системски мерки за развој на пчеларството

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

Климатските промени погубни за земјоделскиот труд - МЗШВ со конкретни мерки

Климатските промени погубни за земјоделскиот труд - МЗШВ со конкретни мерки

МЗШВ: Два милиони денари за реновирање на метеролошките станици во Демир Капија, Штип и Крива Паланка

МЗШВ: Два милиони денари за реновирање на метеролошките станици во Демир Капија, Штип и Крива Паланка

Стимулирање на трансферот на знаења и иновации во земјоделството

Стимулирање на трансферот на знаења и иновации во земјоделството

Исплатени 125 милиони денари за субвенции

Исплатени 125 милиони денари за субвенции

МЗШВ почнува со ревизија: Како се доделувало државното земјоделско земјиште под закуп?

МЗШВ почнува со ревизија: Како се доделувало државното земјоделско земјиште под закуп?