28 Јуни, 2017
0.1384

ЗА ДА ИЗБЕГНАТ КАЗНИ: ЕУ бара од социјалните мрежи да се менуваат!

Објавено во: Стил 17 Март, 2017

Социјалните мрежи, кои сакаат да обезбедат услуги на територијата на Европската унија, ќе треба да се менуваат. Од заштитата на личните податоци на корисниците до брзината со која ќе избришат нелегални или заканувачки содржини. Ако не се согласуваат, ќе бидат казнети.

Ова беше објавено официјално од Европската комисија, од каде најавија официјално дека „ќе преземат акција за да се осигураат дека социјалните мрежи се во согласност со потрошувачките права во ЕУ“.

Во оваа недела Германија објави дека подготвува нов закон кој ќе ги обврзе социјалните мрежи како Facebook, Twitter и Google+ да избришат клеветнички или заканувачки пораки, во спротивно ќе бидат казнети со 50 милиони евра.

Според информација на Reuters компаниите веќе имаат понудено начини на кои да се решат проблемите и веќе ги разгледуваат со европските власти. За време на средбите е разговарано за спорна точка од општите услови, која ги обврзува корисниците да претендираат исклучиво пред судот во Калифорнија, каде се базирани повеќето големи компании, наместо во нивната сопствена држава.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) НУДАТ ЗАШЕМЕТУВАЧКИ ПОГЛЕДИ: 10 скај барови кои треба да ги посетите во Грција

(ФОТО) НУДАТ ЗАШЕМЕТУВАЧКИ ПОГЛЕДИ: 10 скај барови кои треба да ги посетите во Грција

ИМА МИЛИЈАРДИ А ЖИВЕЕ НОРМАЛЕН ЖИВОТ: Вака изгледа еден обичен ден на основачот на Фејсбук

ИМА МИЛИЈАРДИ А ЖИВЕЕ НОРМАЛЕН ЖИВОТ: Вака изгледа еден обичен ден на основачот на Фејсбук

КАЗНА НА ВЕКОТ: Гигантот „Гугл“ доби солена казна од Европската унија

КАЗНА НА ВЕКОТ: Гигантот „Гугл“ доби солена казна од Европската унија

(ВИДЕО) НОВО КИНЕСКО ЧУДО: Возот вози или лета?

(ВИДЕО) НОВО КИНЕСКО ЧУДО: Возот вози или лета?

За предмети на гангстерот Ал Капоне платени 100 илјади долари

За предмети на гангстерот Ал Капоне платени 100 илјади долари

НЕОБИЧНО: За 24 евра по ден изнајмува шатор на балкон за туристи

НЕОБИЧНО: За 24 евра по ден изнајмува шатор на балкон за туристи

Како да не се откажувате кога станува сѐ потешко...

Како да не се откажувате кога станува сѐ потешко...

(ФОТО) ИНСТАГРАМ ЕКСПЛОДИРАШЕ ПОРАДИ ОВА СЕЛО: Секој детал е обоен

(ФОТО) ИНСТАГРАМ ЕКСПЛОДИРАШЕ ПОРАДИ ОВА СЕЛО: Секој детал е обоен

Како да не се заморите на одмор?

Како да не се заморите на одмор?