19 Февруари, 2018
0.4160
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

За неколку месеци Северна Кореја ќе ги нападне САД?

Објавено во: Свет 22 Јануари, 2018

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео вели дека најновиот извештај покажува дека само неколку месеци ја делат Северна Кореја од можноста да ги нападне САД со нуклеарно оружје.

За тоа колку време ќе помине додека лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-Ун, биде во можност да ја погоди било која точка на САД, Помпео рече: „Неколку месеци“.

„Програмата за нуклеарно оружје на Северна Кореја продолжува да се проширува, подобрува, станува помоќна и посигурна“- вели Помпео.

Но, некои американски медиуми забележаа дека Помпео имал слични предвидувања и во октомври лани што, според нив може да значи и дека Пјонгјанг не направил голем напредок во овој поглед уште од минатата есен.

Oдносите меѓу САД и Северна Кореја не се добри со месеци, а навреди си разменија севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и американскиот претседател, Доналд Трамп. 

Можеби ќе ве интересира

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

Ердоган и Путин телефонски разговараа за ситуацијата во Сирија

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

(ФОТО+ВИДЕО) ЧАД И ПЕПЕЛ ВО ВИСИНА ОД ПЕТ КИЛОМЕТРИ: Издаден е „црвен код“

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Орбaн: Со влезот на мигранти отворен е патот за пад на христијанството

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Видео: Терорист уби пет жени во руска црква

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Нетанјаху дрско му го врати срушениот дрон на иранскиот министер

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Не чекаат два пати повеќе земјотреси во 2018: Во Европа најризична е Албанија, најбезбедна во светот е Катар, а каде сме ние на листата?

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

Лавина затрупа десет лица, спасувачката акција е во тек

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај

(ВИДЕО) Ова е најжестоката кражба некогаш пробана, но со безуспешен крај

Уапсен гувернерот Илмар Римшевич

Уапсен гувернерот Илмар Римшевич