24 Јануари, 2018
0.4061

За Вучиќ изјавата на Изетбеговиќ е сериозна и ќе има последици

Објавено во: Балкан 14 Ноември, 2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека изјавата на бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговија, Бакир Изетбеговиќ, за признавање на независноста на Косово ќе има далекусежни политички и правни последици.

„Некои мислат дека Србија не е доволно прегазена и понижена и оти само прегазената и понижената Србија е добра Србија“- изјави  Вучиќ за Deutsche Welle (DW) коментирајќи ја изјавата. 

На директното прашање за тоа „дали БиХ, во одреден момент, ќе го признае Република Косово“, Изетбеговиќ одговорил со „Се надевам – да“. Според вторничните забелешки, наводно повеќето белградски медиуми во првите извештаи не ја цитирале така неговата изјава, премолчувајќи го „се надевам“.

„Тоа интервју комплицира многу нешта во регионот“- изјави Вучиќ. 

Вучиќ вели дека доколку би изјавил дека треба да се признае независноста на Република Српска, би завршил во Хаг.

Вучиќ најави дека Србија сето тоа сериозно ќе го согледа и ќе дада одговор, сугерирајќи дека е јасно дека  треба да се потпре на соопствените сили, бидејќи, како што вели, „нема да ја имаме поддршката од меѓународната заедница. Оцени дека изјавата на Изетбеговиќ е „посериозна отколку што некој во Србија во моментов тоа може да согледа“.

Можеби ќе ве интересира

На лидерска средба ќе се дискутира за името

На лидерска средба ќе се дискутира за името

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја

Грците најавуваат нов протест за името Македонија, овој пат во Атина

Грците најавуваат нов протест за името Македонија, овој пат во Атина

Дачиќ ја нарече Македонија Скопје?

Дачиќ ја нарече Македонија Скопје?