29 Март, 2017
1.7131
    29NO 300    -80%     ADIN 639    -8.71%     ALK 5704.29    0.07%     BESK 12000.42    7.15%     CEVI 867.37    0.27%     GRNT 678.78    -0.22%     KJUBI 1601    -2.97%     KMB 2800    -0.03%     MPT 27402    -0.36%     OHB 4916.67    0.34%     PKB 13299    12.7%     RMDEN15 96.4    1.47%     STB 898.33    0.5%     TNB 10900    0%     TPLF 893    -0.78%

„За заедничка Македонија“ инсистираат Хан да ги слушне, велат не смее да се игнорира народот

Објавено во: Македонија 20 Март, 2017

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска на прес-конференција која ја одржаа пред делегацијата на Европската унија во Скопје, повторно побара средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан кој утре ќе ја посети Македонија. 

Велат дека никој не смее да го игнорира народот во Македонија. Објаснуваат дека тие се претставници на иницијативата која секојдневно ја поддржуваат до 200.000 граѓани во цела Македонија.

„Бараме од комесарот Хан да знае дека не може да се прави есап за народот во Македонија без народот во Македонија и бараме да се сретне со нас за да ги реафирмираме нашите барања кои што се ултимативни и непроменливи“- вели Богдан Илиевски од иницијативата „За заедничка Македонија“.

Илиевски  очекува најголема масовност утре и ги повика сите граѓани на денот на посетата на Хан да излезат на улиците и уште еднаш, да му повторат и покажат и нему и на домашните политички чинители дека никој не смее да ги игнорира.

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, кажа дека Хан, утре нема да се сретне со претставниците на иницијативата „За заедничка Македонија“ затоа што овојпат комесарот ќе разговара само со политичките претставници и неговата агенда не дозволувала повеќе.

Можеби ќе ве интересира

СЈО го одби барањето на Зврлевски против законитоста на притворот за Кочан

СЈО го одби барањето на Зврлевски против законитоста на притворот за Кочан

Села до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Уште имате геноцидни тенденции

Села до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Уште имате геноцидни тенденции

Вељаноски: Да се договориме или ќе работиме или не

Вељаноски: Да се договориме или ќе работиме или не

„СОС“ со каша попара теорија - Сорос е крив за платформата и италијански служби

„СОС“ со каша попара теорија - Сорос е крив за платформата и италијански служби

Спасовски ја пушти снимката со Ивона Талевска, вели имало само „криминална платформа“

Спасовски ја пушти снимката со Ивона Талевска, вели имало само „криминална платформа“

Димовски: Да одбереме претседател на Собрание кој ќе распише нови избори

Димовски: Да одбереме претседател на Собрание кој ќе распише нови избори

Партиите се против патоказот на ВМРО-ДПМНЕ

Партиите се против патоказот на ВМРО-ДПМНЕ

Туск следната недела доаѓа во Македонија, со кого ќе се сретне?

Туск следната недела доаѓа во Македонија, со кого ќе се сретне?

Богоевски: Не се плашите ни од кантонизации, ни од федерализации, вас ве плаши нешто друго

Богоевски: Не се плашите ни од кантонизации, ни од федерализации, вас ве плаши нешто друго