22 Јануари, 2018
0.6130
    ALK 7696.96    0.61%     GRNT 830    0.73%     KMB 3138.74    -0.42%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TETE 2060    3%     TPLF 1798.38    -0.03%

Заев и со програма ставена црно на бело не го разубеди ВМРО-ДПМНЕ дека нема албанизација

Објавено во: Анализа 11 Март, 2017

Зоран Заев вчера ја одржа промоцијата на планираната програма на владата за наредните четири години иако во неа нема ништо што асоцира на кантонизација, федерализација, зголемена двојазичност и албанизација, албански јазик на парите и полициските или армиските униформи и наводни казни од 5000 евра за тие кои не го говорат албанскиот јазик, не успеа да ги разубеди ВМРО-ДПМНЕ, претседателот Иванов и демонстрантите од „За заедничка Македонија“ дека ќе албанизира Македонија. 

Според владината програма на СДСМ и нивните партнери со кои го формираат новото парламентарно мнозинство претставени од вкупно 67 пратеници главните насоки ќе бидат за градење на правично општество, итни реформи во судството, медиумите, тајните служби за поголема демократија, како и за подобрување на стандардот на граѓаните, но нема никакви детали за рушење на унитарноста на Република Македонија.

Владината програма која е сублимат на предизборните ветувања на СДСМ и предизборните програми на албанските партии е срочена на 55 страници и може да се најде во печатена и електронска форма. Сепак, ова не е доволно за претседателот Иванов да биде уверен дека не е загрозен Уставот на Република Македонија. Секако, надвор од досегашната пракса СДСМ ја откри владината програма и без да има мандат, но и не отиде на радикален чекор што би значел претставување на програмата во Собранието и гласање за истата.

Заев вчера повторно побара од Иванов да се вразуми и да согледа дека за сите стравови ширени пред се од ВМРО-ДПМНЕ постојат државни институции и законски прописи кои регулираат буквално се, од постапка за носење на закон, негово гласање во Собрание, па до можно вето од самиот претседател на државата. Тука е и Уставниот суд кој може да пресуди дали одреден закон е во согласност со Уставот како највисок правен акт на државата.

Заев ја повикува „идната“ опозиција да ја искоментира Програмата на новата Влада на граѓаните на Македонија и да ја поддржи. Тој посочи дека ќе ја почитува опозицијата и никогаш нема да работи на нејзино уништување, како што тоа го правеше оваа власт, затоа што таа има важна улога во демократските процеси.

Антонио Милошоски на реакциската прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека не се уверени во програмата на Заев која ја нарече партиски памфлет и дека тој можел со еден збор да каже дека се откажува од „платформата од Тирана“ за што би добил поддршка за малцинска влада.

Не помогнаа ниту уверувањата на Заев дека за сите спорни прашања од албанската платформа засега може да се води само стручна дебата која им ја остава на експертите и професорите по уставно право, што не значи дека тој се согласува или би прифатил промена на државните симболи. 

Претседателот на СДСМ не го откри во целост евентулниот „План Б“ што доколку и натаму Иванов одбива да го додели мандатот, туку посочи дека мора да се биде стрплив докрај. 

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Со жалење пренесени националистичките протести во Грција и прогласот на предавници

Со жалење пренесени националистичките протести во Грција и прогласот на предавници

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи