24 Февруари, 2018
0.8213
    ALK 7926.24    0.48%     GRNT 818    0.99%     KMB 3350.61    -0.14%     PPIV 39900    2.05%     RMDEN15 95    -0.11%     RMDEN16 95    0%     STBP 650    8.33%     STIL 140    0%     TEL 295    -0.18%     TNB 14052.14    2.39%     TPLF 1712.35    0.69%     UNI 2050    0%     VITA 7790    0%

Заев: Лага е дека ќе го продадам името, немам сметки во Белизе како други политичари

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2017

Зоран Заев, предводникот на СДСМ, во последните денови од изборната кампања се повеќе говори за генералните политики отколку за локалните проблеми, па овој пат на митингот во Прилеп вети дека може да се реши спорот за името, а притоа да се сочува гордоста на Македонците.

„Доста беше лажен патриотизам, Македонија ќе биде 30-та членка на НАТО и ќе почне преговори со ЕУЌе покажеме дека можеме да решаваме проблеми со пријателство и добар дух зашто нашата иднина се ЕУ и НАТО. Македонија ќе го реши проблемот со името, а граѓаните ќе бидат горди Македонци.Доаѓа ново време за нашата земја, Македонија е разбудена“ изјави Заев на митингот во Прилеп.

Заев исто така кажа дека голема лага е дека бил избран за да го сменел името, тој вели дека се што има е во Македонија и нема сметки во странство, во Белизе или на Рајски острови како други политичари.

Засега од СДСМ и од Владата посочуваат само дека потребно е да се градат пријателски односи со Грција, да се врати довербата и да нема нови провокативни чекори. Заев речиси во сите јавни настапи во кои говори за спорот за името е убеден дека постои начин како да истиот да заврши, а Македонија и Македонците да не се почуствуваат обесправени и омаловажени. 

Се очекува по завршувањето на локалните избори да се рестартираат разговорите со Грција за решавање на деценискиот спор за што ќе следува и силна меѓународна поддршка. Македонија и новото владино раководство добија „ветер во грб“ од надворешните пријатели за започнатиот процес на реформи и сакаат час поскоро да не видат на заедничка маса во НАТО, за потоа да се работи и на преговорите за членство во ЕУ.


Можеби ќе ве интересира

Екс градоначалник на Василево „заработи“ кривична пријава

Екс градоначалник на Василево „заработи“ кривична пријава

КЕКЕНОВСКИ: Мислам дека и Грците ќе мора да отстапат од оној тврд или крут став кој го имаат по однос на сите седум прашања

КЕКЕНОВСКИ: Мислам дека и Грците ќе мора да отстапат од оној тврд или крут став кој го имаат по однос на сите седум прашања

НАЈМОЌНИ, НАЈЕВТИНИ, НАЈСКАПИ ПАСОШИ: Македонците рамо до рамо со Црнгорците и Колумбијците

НАЈМОЌНИ, НАЈЕВТИНИ, НАЈСКАПИ ПАСОШИ: Македонците рамо до рамо со Црнгорците и Колумбијците

ВИДЛИВОСТ ДО 100 МЕТРИ: Магла на еден патен правец

ВИДЛИВОСТ ДО 100 МЕТРИ: Магла на еден патен правец

БОЛНИЧКИТЕ ИНФЕКЦИИ СЕ ШИРАТ-нема кој, ниту како да ги спречи

БОЛНИЧКИТЕ ИНФЕКЦИИ СЕ ШИРАТ-нема кој, ниту како да ги спречи

Мицкоски: Јавноста чека одговори од Заев до каде е истрагата за корупција за двајца членови на Владата

Мицкоски: Јавноста чека одговори од Заев до каде е истрагата за корупција за двајца членови на Владата

(ВИДЕО+ФОТО) БАЛКАНОТ ПОД СНЕГ: Невремето доаѓа и во Македонија

(ВИДЕО+ФОТО) БАЛКАНОТ ПОД СНЕГ: Невремето доаѓа и во Македонија

Македонската просечна плата, едвај стигнува за подпросечен живот

Македонската просечна плата, едвај стигнува за подпросечен живот

Инспекциски контроли низ Македонија за квалитетот на месото кое се продава

Инспекциски контроли низ Македонија за квалитетот на месото кое се продава