21 Октомври, 2017
0.3692
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Заев за истурањето боја врз Героски: Слободното однесување не смее да загрозува ничија туѓа слобода

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2017

Премиерот Зоран Заев денеска преку својот Фејсбук профил го осуди истурањето боја врз новинарот Бранко Героски од страна на бизнисменот Љупчо Палевски и го посочи чинот како „закана и загрозување на неговата слобода и на неговата професија“.

„Слободното однесување не смее да загрозува ничија туѓа слобода. Во таа насока, сметам дека чинот на истурање боја врз новинарот Героски е закана и загрозување на неговата слобода и на неговата професија - новинар. Ги осудувам таквите дејствија кои се негативен сегмент во нашето слободно општество и апелирам да не се повторуваат. За слободата заедно се боревме и ја добивме. Но, имаме уште многу работа за нашата Македонија целосно да ја ослободиме од недемократските влијанија“- напиша Заев. 

Претходно беше објавен видео-материјал од  изјава  на Заев во САД, каде што чинот на истурање на боја врз Героски  го оцени како показ на слободата во Македонија, по што Героски на Фејсбук побара извинување. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) “ВИП-2017“: Погледнете како полицијата обезбедува вип личности и објекти

(ВИДЕО) “ВИП-2017“: Погледнете како полицијата обезбедува вип личности и објекти

Слетал со авион од Германија во Скопје и исчезнал

Слетал со авион од Германија во Скопје и исчезнал

Младенци, ако сакате фотка пред црква ќе си платите 500че

Младенци, ако сакате фотка пред црква ќе си платите 500че

(ВИДЕО) Домашни логисти им помагале на Грујевски и Бошковски да избегаат

(ВИДЕО) Домашни логисти им помагале на Грујевски и Бошковски да избегаат

ТРАМП СИ ПРИЗНА: Фејсбук и Твитер ми помогнаа да станам шеф на САД

ТРАМП СИ ПРИЗНА: Фејсбук и Твитер ми помогнаа да станам шеф на САД

Богојески: Членовите на ВМРО ДПМНЕ им даваат поддршка на кандидати кои немаат проблематично минато

Богојески: Членовите на ВМРО ДПМНЕ им даваат поддршка на кандидати кои немаат проблематично минато

Пендаров: Членството го порази ВМРО ДПМНЕ

Пендаров: Членството го порази ВМРО ДПМНЕ

Зошто Грција го одложи судењето на поранешните вработени во тајната служба Грујевски и Бошковски?

Зошто Грција го одложи судењето на поранешните вработени во тајната служба Грујевски и Бошковски?

Ахмети: Лажна е веста дека имало средба ДУИ-ДПА

Ахмети: Лажна е веста дека имало средба ДУИ-ДПА