22 Јануари, 2018
0.3817
    ALK 7696.96    0.61%     GRNT 830    0.73%     KMB 3138.74    -0.42%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TETE 2060    3%     TPLF 1798.38    -0.03%

Захарова контра Меј: Лондон покажува фундаментално неразбирање на процесите

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2017

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова вели дека обвинувањата на сметка на Русија со кои што излезе британската премиерка Тереза Меј се неодговорни и неосновани. 

Таа наведува дека списокот на тези против Русија не е нов, но главно нешто што ги обединува е што се неодговорни и неосновани. Според Захарова идејата за заштита на глобалниот поредок особено цинично звучи од устата на шефицата на британскиот кабинет.

Захарова потсетува на акциите на Британија во Ирак и Либија кои доведоа до жртви и страдање на милиони луѓе и дестабилизација на целиот регион.

„Лондон покажува фундаментално неразбирање на процесите кои што се одвиваат во светот и суштината на тој меѓународно-правен поредок, заснован на ОН, кој Велика Британија се обидува да го заштити“- вели Захарова.

Таа додава дека патот на конфронтации кои што избрал Лондон нема да помогне да се реализираат целите на Велика Британија.

Меј  ја критикуваше Русија дека се обидуваат информациите да ги претворат во оружје и дека се закануваат на меѓународниот поредок.

Можеби ќе ве интересира

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

Договор вреден 16 милијарди долари: Зошто шеикот купува нови авиони „Airbus A380“?

Договор вреден 16 милијарди долари: Зошто шеикот купува нови авиони „Airbus A380“?

ЕДНА ГОДИНА ПОДОЦНА: Делумна блокада на американската влада, се готват големи протести против Трамп

ЕДНА ГОДИНА ПОДОЦНА: Делумна блокада на американската влада, се готват големи протести против Трамп