19 Јануари, 2018
0.4464
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Западен Балкан покриен со снег, кај нас засега само дожд

Објавено во: Балкан 14 Ноември, 2017

Снежните врнежи и студеното време, кои во понеделникот го опфатија северозападниот дел на Балканскиот полуостров, предизвикаа сериозни проблеми во Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина. Хрватска беше покриена со снежна бура во понеделникот, што доведе до пауза во траектниот сообраќај и предизвика хаос на патиштата. 

Областите околу Капела, Слим и Горски котар беа најзасегнати.

Властите предупредија за опасност од одрони на патиштата, забрането беше движењето на камиони со приколки . Контролен пункт "Пасjaк" на границата на Хрватска со Словенија беше затворен. 

Ситуацијата во Словенија е комплицирана и од лошите временски услови. Сообраќајот на пат на Љубљана-Копер е отежнат. Снег падна во Сараево уште во понеделникот, но метеоролозите предупредуваат дека провејувањата ќе се засилат и ќе ги опфатат и останатите делови на земјата. Очекувањата се за формирање на околу 15 сантиметри снежна покривка. 

Температурите драстично паднаа, а во главниот град на Босна и Херцеговина паднаа под нулата. Жолта предупредувачка фаза останува во сила во земјата.

Во исто време, во Црна Гора сè уште е на сила црвен предупредувачки аларм, поради обилните врнежи, силните ветришта и грмотевици. Алармот важи низ целата земја. Облачно и ладно време ја опфати и Србија. Планините и високите делови на југозападниот дел на земјата се очекува да имаат снег.

Кај нас времето е претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, кои повеќе ќе бидат застапени во западните и северните делови.

Ќе дува слаб до умерен ветер од источен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 12 до 18 степени. Во Скопје температурата до 15 °C.

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Турција се подготвува за воена интервенција

Турција се подготвува за воена интервенција

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц