21 Февруари, 2018
0.4679
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Запре падот на МБИ10 Индексот - По една недела за прв пат во „зелено“

Објавено во: Финансии 12 Февруари, 2018

По неколку дена на паѓање на вредноста МБИ10 индексот на Македонска берза конечно е во „зелено“, односно забележа мало зголемување и раст од 0.33%. 

Денот МБИ10 индексот го отвори со 2752,49 поени со што е ставен крај на негативната серија која започна на 5 февруари и во речиси целата измината недела бележеше пад на вредноста.

Пазарната капитализација на десетте најдобро котирани акционерски друштва на Македонска берза кои се дел од МБИ10 индексот сега изнесува 86,3 милијарди денари со коефициент на добивка од 11,29 поени. 

Годинава најголема вредност МБИ10 индексот имаше на 2 февруари со 2.841,60 индексни поени за потоа да почне да паѓа за десетина поени секој ден до денес.

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите