23 Септември, 2017
0.4314
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Живаљевиќ: Се дружев со претставници на сите главни служби, но никогаш со Русите

Објавено во: Македонија, Балкан 12 Септември, 2017

Горан Живаљевиќ,  службеник на БИА и српски дипломaт вели дека по службена должност се нашол во Собранието на Македонија за време на упадот на симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ. 

Тој посочи дека целата афера избила речиси еден месец по настаните во Собранието, но кога приказната за него како тепач не поминала требало да му се прикачи дека е поврзан со руската разузнавачка служба.

„Требаше да се најде моја врска со руските служби. Патем, јас никогаш не сум бил во Русија и никогаш не сум бил во контакт со некој  Русин. Се дружев со претставници на сите главни служби, но никогаш со Русите”- објасни Живаљевиќ.

Смета дека скандалот поврзан со неговото име требало да го одвлече вниманието на јавноста од вистинските провокатори и насилници.

Во емисија на српска телевизија Живаљевиќ изјави дека во Собранието дошол дури два часа по насилството, а во прилог на своето тврдење дека се одвлекува вниманието од вистинските насилници го споменал присуството на Игор Југ, поддржувач на Хрватските ослободителни сили (ХОС), кој бил облечен во кошула со шаховница и можеби, додал, имал  и оружје. 

Тврди дека Југ не бил уапсен, ниту, пак, тепачите со маски. И не се знае, според него, каде е Југ, иако „половина Скопје знае кои се тие.”

Живаљевиќ тврди дека единствениот доказ за неговиот престој во Парламентот било „селфито” што тој  самиот  го испратил на советникот на  безбедност на македонскиот претседател, Синиша Алексоски. Алексоски тогаш бил во Охрид и кога, како што изјавил, го прашал каде е му го пратил „селфито“ од  Собранието.

Живаљевиќ се пожали исто така дека во Скопје бил следен и прислушуван и дека за тоа сведочат  транскриптите од телефонските разговори што ги имал со лидерот на српската партија во Македонија,  Иван Стоиљковиќ. 

Можеби ќе ве интересира

На Македонец во Мичиген му се суди за убиство на цимерот со нож

На Македонец во Мичиген му се суди за убиство на цимерот со нож

РАБОТЕН ВЕК: Исланѓаните работат 47,4 години од животот, а ние?

РАБОТЕН ВЕК: Исланѓаните работат 47,4 години од животот, а ние?

ТОМАС Н. ГЕРБЕРИХ: Главниот проблем во Македонија е корупцијата, за тешките кривични дела мора да се одговара, ќе има покана за НАТО и преговори со ЕУ

ТОМАС Н. ГЕРБЕРИХ: Главниот проблем во Македонија е корупцијата, за тешките кривични дела мора да се одговара, ќе има покана за НАТО и преговори со ЕУ

ВРЕМЕ ЗА ВИКЕНДОТ: Од понеделник подгответе се за дожд

ВРЕМЕ ЗА ВИКЕНДОТ: Од понеделник подгответе се за дожд

Заев во ОН: Да разговараме со добра волја и да го решиме спорот

Заев во ОН: Да разговараме со добра волја и да го решиме спорот

Што најави Груевски на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ?

Што најави Груевски на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ?

(ВИДЕО) За Јеремиќ Заев бил „ѕвезда“ во ОН во Њујорк

(ВИДЕО) За Јеремиќ Заев бил „ѕвезда“ во ОН во Њујорк

Мицковски најави победа на 15 октомври и нова ера

Мицковски најави победа на 15 октомври и нова ера

ВМРО-ДПМНЕ: На кандидат за градоначалник му беше вперен пиштол од полицаец

ВМРО-ДПМНЕ: На кандидат за градоначалник му беше вперен пиштол од полицаец