23 Јануари, 2018
0.3370

ЖИВОТ ВО ГЕРМАНИЈА: На работа атмосферата е опуштена, стрес има многу ретко

Објавено во: Стил 10 Јануари, 2018

Уште еден Хрват може да се пофали со добар живот откако заминал во Германија. 

Хеилброн е еден од економски најбрзорастечките градови во Германија. 

Таму живее и 21-годишниот Марко од Хрватска кој лани стигнал во Германија, но менувал повеќе работни места во повеќе градови по што решил да отиде на богатиот југ. 

„Година дена сум овде и воодушевен сум. Кога дојдов работев како келнер, но потоа најдов фирма која обучува заварувачи за автомобилска индустрија. Положив и добив работа. Имам  свое место. Кога ќе ја преземам смената, па до крајот на работното време шефот не го гледам. Атмосферата е опуштена на работа, стрес има многу ретко“- вели тој. 

Објаснува дека до работа има километар и пол, но оди пеш. Викендите ги поминува со пријатели во околината на градот. 

Можеби ќе ве интересира

МЛАДАТА ПЕЈАЧКА САРА ГИГОВА УСПЕШНО КОТИРА НА НАТПРЕВАРОТ „ПИНК ЅВЕЗДИЧКИ“: Жирито препозна дека сме братучетки со Антониа

МЛАДАТА ПЕЈАЧКА САРА ГИГОВА УСПЕШНО КОТИРА НА НАТПРЕВАРОТ „ПИНК ЅВЕЗДИЧКИ“: Жирито препозна дека сме братучетки со Антониа

Како да ги завршите сите обврски за половина време?

Како да ги завршите сите обврски за половина време?

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки