21 Јануари, 2018
0.7437
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Зошто децата тројкаџии стануваат поуспешни луѓе во животот?

Објавено во: Стил 13 Септември, 2017

Британскиот новинар Џон Хантингван напиша провокативен напис за тоа како оценките на училиштата не се индикатор за интелектуални способности и дека тројкаџиите обично постигнуваат повеќе успех во животот отколку одличните. Еве ги аргументите на авторот.

Искуството покажува дека добри оценки не се секогаш билет за среќна иднина, а не сите ученици кои имале двојки во школо остануваат без работа. Во круговите на незнајните има многу богати и познати луѓе, за успехот и истрајноста на кои многу би им завидувале.

Стив Џобс, на пример, никогаш не дипломирал на колеџ. Таква е ситуацијата и со Марк Цукерберг и Бил Гејтс. Сергеј Королев, кој го лансира првиот вештачки сателит во вселената, е убченик тројкаџија. Основачот на Tumblr Дејвид Карп го напушта училиштето кога има 15 години. Кирк Керкоријан решава да го заврши училиштето кога е во осмо одделение, но тоа не го спречува да стане една од клучните фигури за обликување на Лас Вегас.

Умот е апстрактен концепт, а постигнувањата во училиште не се секогаш најобјективен начин да го ценат тоа. Успехот на учениците е одреден врз основа на она што го постигнале во училиштето, а училиштето не е секогаш вистинска подготовка за она што нè очекува во реалниот живот.

Успехот бара страст, упорност, емоции, способност да се преживее и, пред сè, да се разбере вредноста на неуспехот. Затоа толку тројкаџии, кои никој од нив не очекува големи успеси на училиште, владеат со нашиот свет.

Тие разбираат што значи да се борат, бидејќи во своето детство поминале низ повеќе неуспеси од одличните. Истото го има и секој успешен претприемач - тој не се плаши да преземе ризици, да се спротивстави на правилата и нормите и на тој начин да создаде нешто ново и необично.

Двојкаџијата е често лидер во неговиот круг, секогаш подготвен да најде друг необичен начин да го заобиколи системот во училиште. Највисокиот процент на нестандардни мислители, креативни личности, е меѓу три нивоа. Психолозите се убедени дека овие деца едноставно не се заинтересирани за стандардниот сет на предмети.

Во училиште, ни е кажано, "Ова е единствениот начин, друг нема", што ја одзема нашата желба да размислуваме поинаку. Затоа богатите се богати затоа што мислат надвор од границите. Никој не им кажува дека ова не е случај, и тоа не е точно. Тие слушаат, но секогаш го прават она што го сакаат на свој начин, и затоа заработуваат.

Но, тоа не значи дека добивањето слаби оценки во училиште ќе обезбеди успех во животот, а петките во тетратката не се доказ дека ќе се "извлечете". Проценките се само бројки на хартија. На крајот, нашите животи се одредуваат според карактерот, искуството и односите, а не според проценките на училиштата.

Значи, ако не сте најдобри дипломирани студенти на училиштето или универзитетот, не очајувајте. Животот е серија на подеми и падови. Ние учиме многу корисни работи во училиште, но вистинското знаење што го имаме е по напуштањето на училницата.

Никогаш не престанувајте да учиш, никогаш не се откажувајте и, што е најважно, не заборавајте да уживате во самиот процес на добивање на знаење.

Можеби ќе ве интересира

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

НАУТРО ЧИСТЕЊЕ, НАВЕЧЕР КУРС: Еве како е во Германија

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

Има 11 милиони следбеници и открива како и за што ги користи социјалните мрежи

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини