21 Јануари, 2018
0.4044
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Зошто Google, Facebook, Amazon и Netflix ќе исчезнат?

Објавено во: Економија 13 Септември, 2017

Интернет гигантите Google, Facebook, Amazon и Netflix без оглед што сега апсолутно доминираат на пазарот со своите иновативни производи и услуги еден ден ќе исчезнат и на нивно место ќе дојдат нови креативни компании кои ќе креираат нови пазари и ќе задоволат потреби на корисниците на начин на кој и самите тие не се свесни.

Во бизнисот постојат циклуси кои постојано се менуваат, една индустрија е сосема очекувано да помине низ фази на подем, доминација и за жал распаѓање. Според бизнис професорот на Харвард Клејтон Кристенсен станува збор за феноменот наречен „дилемата на иноваторот“. 

Според него многу е потешко да се креира нешто ново и атрактивно во рамките на една голема компанија каде тековните активности и поставените цели се многу поважни, а така е и со Amazon кој за нови услуги мора да презема надворешни компании. 

Слично е и со Google, степенот на иновации квантитативно е драстично зголемен последните години, но ретко кој нов производ се наметна на пазарот и предизвика интерес кај корисниците. 

Facebook има надежи дека ќе се трансформира од социјална мрежа во сеопфатен интернет сервис обезбедувајќи ги сите потреби на корисниците, но сличен потфат имаше и Yahoo кој сега полека пропаѓа. 

Netflix е најтазе стартап во ова друштво воведувајќи нов начин на кој ја конзумираме телевизијата преку стриминг на видео содржини и вложувајќи десетици милијарди долари во креирање на сопствена програма која се натпреварува со традиционалните ТВ мрежи.

Х.С.


Можеби ќе ве интересира

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен

Кои се најбогати луѓе во регионот: Имаат милијарди, а еве и како ги заработиле

Кои се најбогати луѓе во регионот: Имаат милијарди, а еве и како ги заработиле

„Клик Плус“ дебата – Каде водат економските политики на власта?

„Клик Плус“ дебата – Каде водат економските политики на власта?

ФИНАНСИСКА БЛОКАДА: Стотици илјади луѓе ќе останат без работа?

ФИНАНСИСКА БЛОКАДА: Стотици илјади луѓе ќе останат без работа?

„Газпром“ доби дозвола за втората цевка на „Турскиот поток“

„Газпром“ доби дозвола за втората цевка на „Турскиот поток“

Грција и Шпанија добија повисок кредитен рејтинг

Грција и Шпанија добија повисок кредитен рејтинг

Идејата и физичките лица да плаќаат ДДВ ја разбранува јавноста

Идејата и физичките лица да плаќаат ДДВ ја разбранува јавноста

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Ништо од преземањето на Бетон Штип