21 Октомври, 2017
0.3692
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Зошто интернетот на телефонот се троши брзо?

Објавено во: Мои пари 18 Септември, 2017

Инсталираните апликации на мобилните телефони и ажурирањето кои тие го прават, постојано го трошат мобилниот интернет и кога не ги користиме. Секојдневните новитети на апликациите како Facebook, Instagram, Snapchat имаат потреба од зголемен волумен на интернет.

Видеата на You Tube се во HD резолуција, видеата кои се поставени на Facebook автоматски се вклучуваат без да се притисне “Play”, а опцијата Story на Instagram од еден преглед може да потроши дури 30MB, во зависност од резолуцијата и големината.

Сè што треба да направите за да проверите кои апликации ви трошат најмногу интернет, е да ја одберете опцијата “Data usage” на вашиот телефон.

За да добиете претстава колку MB се троши при гледање видео, за вас ја подготвивме следната табела:

Посебно внимание треба да обратите кога користите WiFi конекција со слаб сигнал. Често пати се случува интернет сообраќајот да ве префрли на mobile data, така што во овој случај ќе ви биде наплатено соодветно на вашиот тарифен модел или интернет пакетот што го имате активирано.

Затоа е добро при користење на WiFi, секогаш да ја имате исклучено опцијата mobile data на вашиот телефон. Иако изгледа доста напорно секој пат да се исклучува опцијата mobile data,сепак, со ова ќе имате поголема контрола во трошењето на интернет. 

Можеби ќе ве интересира

Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

Стојанче Стоилов ги поддржа активностите на кампањата Јас внимавам

Стојанче Стоилов ги поддржа активностите на кампањата Јас внимавам

Секој коктел раскажува приказна

Секој коктел раскажува приказна

Кампари ја лансира кампањата “The Red Diaries”

Кампари ја лансира кампањата “The Red Diaries”

Самсунг ја зголеми мобилноста за глобалната работна сила со збогатениот Галакси Таб Актив2 – подобрениот таблет оптимизиран за деловна употреба

Самсунг ја зголеми мобилноста за глобалната работна сила со збогатениот Галакси Таб Актив2 – подобрениот таблет оптимизиран за деловна употреба

Добротворна трка - Донирај за луѓето кои живеат со ХИВ

Добротворна трка - Донирај за луѓето кои живеат со ХИВ

Нова кампања на РСБСП и РК Вардар „Добредојдовте во земјата на шампионите - Вози Одговорно“!

Нова кампања на РСБСП и РК Вардар „Добредојдовте во земјата на шампионите - Вози Одговорно“!

(Р)еволуција на Кампари календарот

(Р)еволуција на Кампари календарот

Avon со новиот течен кармин Mark ги следи потребите на модерните жени

Avon со новиот течен кармин Mark ги следи потребите на модерните жени