19 Јуни, 2019
0.0207

Амазон наскоро ќе започне со испорака на пратки со дронови

Објавено во: Свет 06 Јуни, 2019

Гигантот „Амазон“ планира да започне испорака со беспилотни летала за неколку месеци.  Онлајн продавницата ја информира јавноста  дека за неколку месеци ќе започнат со дронови да ги испорачуваат порачките на клинетите, пренесуваат медиумите од регионот.

„ Работиме напорно за правење на целосно електрични дронове кои ќе можат да летаат на растојание до 24 км и да доставуваат пакети со тежина под 2.3 килограми на клиентите за помалку од 30 минути, посочи Џеф Вилке, главниот извршен директор на Amazon World Consumer Division.

Со овој нов вид на испорака компанијата очекува да го реши прашањето со услугата и истовремено брзо и ефикасно да ги доставува пакетите на клинетите.

Компанијата уверува дека работи заедно со регулаторни тела и претставници на индустријата, за да развијат систем за управување на беспилотните летала, за да се знае каде летаат машините, кој ги управува и дали одговараат на оперативните барања.

„Амазон“со години експериментира со дронови, својот прв прототип го претставија во 2013 година. 


Можеби ќе ве интересира

Ова е земја каде не постои војска

Ова е земја каде не постои војска

Од каде Северна Кореја ќе обезбеди храна?

Од каде Северна Кореја ќе обезбеди храна?

(ВИДЕО) На Меркел и се слоши на средбата со Зеленски

(ВИДЕО) На Меркел и се слоши на средбата со Зеленски

Големата европска сила пресече: Нема шанси за нов договор за Брегзит

Големата европска сила пресече: Нема шанси за нов договор за Брегзит

Мишел Платини спроведен во притвор

Мишел Платини спроведен во притвор

(ВИДЕО) Силен земјотрес ја растресе Кина: Има загинати и повредени лица

(ВИДЕО) Силен земјотрес ја растресе Кина: Има загинати и повредени лица

ИСЕЛЕНИЦИТЕ ОДГОВОРИЈА: Ова се земјите каде е најдобро да се преселите

ИСЕЛЕНИЦИТЕ ОДГОВОРИЈА: Ова се земјите каде е најдобро да се преселите

Штрахе нема да биде европарламентарец откако ја урна австриската влада

Штрахе нема да биде европарламентарец откако ја урна австриската влада

КИНЕЗИТЕ ВИСТИНСКИ ШАМПИОНИ: И за кафе си ги плаќаат сметките преку телефон

КИНЕЗИТЕ ВИСТИНСКИ ШАМПИОНИ: И за кафе си ги плаќаат сметките преку телефон