19 Август, 2018
0.3219
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Австрија: Одземање на пасоши на лица со двојни државјанства, Турците први на удар

Објавено во: Свет 09 Август, 2018

Одлуката на австриските власти за одземање на австриското државјанство на оние кои поседуваат двојни, загрижи голем број граѓани на оваа земја, а пред се Турците. 

Во април Слободарската партија на Австријците (FPO) на властите им предаде список со имиња од илјадници граѓани со турско потекло, тврдејќи дека тие се уште се немаат откажано од турскиот пасош. На основа на списокот, властите започнаа истрага во која се бараше од лицата кои се дел од него, да докажат дека немаат двојно државјанство.

Во три случаи во Виена веќе е утврдено дека постои основа за одземање на пасошот, но и покрај жалбите, Управниот суд донесе одлука за одземање на австриското државјанство. Поради проверка на податоците од списокот, судот го зголеми и бројот на службеници, па во наредниот период се очекува да се зголеми и бројот на одземени австриски државјанства. 

На ниво на државата, моментално постојат 30 слични случаи. Според законот за државјанство, во оваа земја не е дозволено една личност да поседува два пасоши. Исклучок од ова правило има само доколку се дозволи со одлука на властите. 

Со губење на австриското државјанство, се поништуваат договорите врзани со него и тоа ретроактивно, а пред се купувањето на недвижности, како и престој во земјата и право на работа. 

Лицето кое нема австриско државјанство, ќе мора да поднесе документи за престој, а добивањето на дозвола е процес кој може да трае долго. Па така, додека лицето чека да се реши неговиот статус, може лесно да го изгуби работното место. 


Можеби ќе ве интересира

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

НАПАД СО НОЖ ВО ФРАНЦИЈА: Пред маркет избодени луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

(ВИДЕО) ЦРН БИЛАНС: Само денеска во поплави загинаа повеќе од 180 луѓе

Силен земјотрес ја погоди Костарика

Силен земјотрес ја погоди Костарика