07 Јуни, 2020
0.0182

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

Објавено во: Свет 23 Април, 2019

Продолжувањето на договорот на ОПЕК ќе зависи од нивото на резерви на "црното злато"

Геополитичките фактори и степенот на намалување на комерцијалните нафтени резерви можат да влијаат врз одлуката на ОПЕК да го ограничи производството на нафта во јуни.

Ова го изјави азербејџанскиот министер за енергија Парвиз Шабазов.

"Нивото на цените на нафтата во моментов се задоволителни, а усвојувањето нова одлука за намалување на производството на нафта на состанокот на Организацијата на земјите за извоз на нафта во јуни ќе зависи од неколку геополитички фактори и обемот на намалување на комерцијалните нафтени резерви", рекол министерот, пренесуваат руските медиуми.

Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП